česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Evropské hodnoty
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropské hodnoty: Co mohou společně udělat Polsko a Česko pro Ukrajinu

Ruská agrese proti Ukrajině změnila i geopolitickou a bezpečnostní situaci nejen v zemích Východního partnerství, ale také ve střední Evropě. Jak v Polsku, tak i v Česku vnímají politické elity i obyvatelstvo poměrně ostře ruskou hrozbu. Ve výsledku mají obě země velmi shodné postoje vůči jak vojenské, tak humanitární pomoci Ukrajině, nejdůležitější zemi Východního partnerství, která velmi ovlivňuje vývoj a směřování ve zbytku zemí Partnerství. Obě země navíc také spojuje řada ruských hrozeb v jiných oblastech, například energetice. Proto je v jejich zájmu společně podporovat Ukrajinu a koordinovat společné kroky na úrovni EU.
 

Evropské hodnoty: Co mohou společně udělat Polsko a Česko pro Ukrajinu

Evropské hodnoty: Co mohou společně udělat Polsko a Česko pro Ukrajinu

Změněná geopolitická realita předběhla odborné i politické diskuse nejen na národní, ale i na evropské úrovni. Politika EU i jejích členských států byla v počáteční fázi ruské invaze po 24. únoru 2022 reaktivní a do značné míry i reflexivní. Teprve po počátečním šoku začaly odborné a politické diskuse, jak se aktivně postavit ruskému agresivnímu chování a jak pomoci Ukrajině, aby se mohla ruskému napadení bránit.

S postupem času se začaly rýsovat nové obrysy politiky vůči Rusku i Ukrajině nejen u mezinárodních organizací, jako jsou NATO nebo EU, ale především u národních států. Česká a polská reakce byly a jsou velmi podobné, chápání ruského ohrožení a důležitosti ukrajinského vítězství nad Ruskem je v obou zemích prakticky totožné.

Nicméně, doposud chyběly společné a hlubší česko-polské diskuse a úvahy o tom, jak by obě země mohly cíleně, dlouhodobě a strategicky spolupracovat a podporovat demokratickou evropskou Ukrajinu, což je v jejich strategickém zájmu. České předsednictví EU ukázalo, že Česko může hrát velmi důležitou roli v politice Východního partnerství, a vhodně tak doplňovat takové země, jako je právě Polsko nebo baltské státy.

Cílem projektu, který společně za podpory Česko-polského fóra realizovaly dva think tanky, Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty a Ośrodek Studiów Wschodnich, proto bylo dát impuls a začátek této společné diskuse o tom, co je možné společně udělat pro Ukrajinu, a tím i potažmo pro další země Východního partnerství na úrovni EU.

Autoři diskusního dokumentu, který byl hlavním výstupem projektu, se zaměřili na 7 oblastí a sektorů  budoucí užší možné spolupráce, které na začátku projektu společně určilo 5 dalších expertů z každé strany. Mezi ně například patří energetická bezpečnost, přípravy na vstup do EU, čelení hybridním hrozbám, infrastrukturální a další ekonomická propojenost. V každé příslušné kapitole byly sepsány konkrétní doporučení, co by obě země mohly společně pro Ukrajinu udělat a jaké vlastní zkušenosti by s ní mohly sdílet.

Autoři výsledného dokumentu věří, že poslouží jako námět pro pokračování expertních a detailnějších diskusí. Pro začátek byly výsledky projektu prezentovány zástupcům ministerstev zahraničí obou zemí, poté byly poskytnuty prostřednictvím expertních online platforem a mailové rozesílky širšímu odbornému publiku z dalších demokratických zemí včetně Ukrajiny.

S výsledky projektu se lze seznámit na webových stránkách Evropských hodnot.