česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PANT
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

IX. ročník česko-polské studentské výměny

Po dvou letech se díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny, které pořádá ostravský spolek PANT. Jejich cílem je vzájemné poznání naší historie a kultur.
 

Studentská výměna je složena ze dvou částí – návštěv. Nejdříve 7. - 9. listopadu 2022 přicestovali do Ostravy studentky a studenti z Krakova, aby se seznámili se svými českými vrstevníky. V druhé části pak Ostraváci vycestovali do Krakova.

Na úvodním setkání čeští studenti připravili polským hostům stručnou lekci českého jazyka. Vzhledem k tomu, že tématem letošního setkání byl vývoj česko-polských vztahů za posledních sto let na příkladu Těšínska, respektive "Zaolzia", studenti prezentovali vývoj událostí v letech 1919, 1939, 1945, 1968 a 1989. Naše vzájemné vztahy za tu dobu radikálně změnily. Z původního válečného střetu a záboru Těšínska po Mnichovské konferenci až po dnešní strategické partnerství. Studenti podnikli exkurzi po zaniklé Karviné včetně návštěvy známého "šikmého kostela", v Ostravě-Porubě si prohlédli příklady sorely, navštívili areál Dolních Vítkovic a prošli centrem Moravské Ostravy. Celá exkurze byla věnována vývoji průmyslového regionu na pomezí Horního Slezska a Moravy. Tematicky jsme se dostali až do obnovy krajiny po ukončení těžby černého uhlí.

Druhý den studenti absolvovali prohlídku historického centra Olomouce a večer se zúčastnili besedy v Centru PANT s polským válečným zpravodajem Wojciechem Jagielskim, který moderovala Petruška Šustrová.  Třetí den si prohlédli výstavu v Galerii PLATO v nově zrekonstruvaných prostorách bývalých městských jatek.

Ve dnech 5. - 7. 12. 2022 přicestovali ostravští středoškolští studenti do adventního Krakova. Třídenní program byl nabitý spoustou zajímavých aktivit, exkurzí, vzájemného poznávání, diskusí a kurzu češtiny a polštiny, návštěv galerií a zajímavých lokalit v historickém centru Krakova.

Průběh setkání přiblížíme vyprávěním jednoho ze studentů:

„První den nás Krakov přivítal krásným slunečným prosincovým počasím. Po stopách mezuz v Kazimieirzu nás provedla průvodkyně Janina Naskalska, která neopomněla připomenout i osudy jednotlivých významných obyvatel. Odpoledne a večer jsme pak trávili teambuildingovými aktivitami. Druhý den intenzivně pršelo, přesto jsme při prohlídce královského hradu Wawel poznávali jeho památky a celou polskou historii. Pak jsme ve skupinách prozkoumávali expozici Pawilon Jósefa Czapskiego, věnovanou tomuto významnému polskému exulantovi. Právě na jeho životních osudech jsme se seznamovali s historií celé střední Evropy v průběhu 20. století. Historické centrum, hlavní náměstí a Sukiennica byly nádherně předvánočně vyzdobeny a jejich noční návštěva měla své kouzlo. Třetí, poslední den jsme měli možnost pobavit se o tom, jak Polsko a Krakov ustály masivní příliv ukrajinských válečných uprchlíků, a besedovali jsme s místními aktivisty, kteří poskytovali nezbytnou pomoc.“

Česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.

PANT_ST0

PANT_ST0

PANT1

PANT1

PAN_ST2

PAN_ST2