česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UK Praha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Praha – Poznań. Setkejme se – poznejme se. Pražští polonisté a poznaňští bohemisté se seznámili a společně představili svá města.

V roce 2022 polonisté z Univerzity Karlovy v Praze a bohemisté z Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani společně realizovali projekt, jehož hlavním cílem bylo zlepšit porozumění a spolupráci mezi mladými lidmi, kteří se zajímají o Polsko a Českou republiku  v souvislosti s jejich vysokoškolským studiem. Hlavním výstupem projektu jsou tři audiovizuální materiály (filmy) připravené česko-polskými týmy, které představují jejich osobní pohled na široce chápanou kulturu vlastní i sousední země prizmatem historie a současnosti dvou měst – Prahy a Poznaně.

V roce 2022 se díky financování z Česko-polského fóra podařilo Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani společně realizovat projekt pod heslem: Praha – Poznań. Setkejme se – poznejme se. Jeho přímými realizátory se stali polonisté z Katedry středoevropských studií Filozofické fakulty UK a bohemisté z Ústavu slovanské filologie Fakulty polské a klasické filologie UAM.

Hlavním cílem projektu bylo posílit vzájemné vztahy, zlepšit porozumění a spolupráci mezi mladými lidmi, kteří se zajímají o Polsko a Českou republiku  v souvislosti s jejich vysokoškolským studiem, a to v oblasti rozvoje jazykových a kulturních kompetencí a schopnosti využít je v rámci přibližování kultury své země širokému publiku.

Hlavními body projektu bylo uspořádání dvou týdenních intenzivních workshopů, které se konaly v květnu v Poznani a v říjnu v Praze, během nichž studenti společně plnili úkoly vyžadující zejména hlubší poznání místa, kde se nacházeli.

Každý z workshopů se skládal z pěti teoreticko-praktických setkání vedených odborníky z UK a UAM. Dvě z těchto setkání měla jazykově-kulturní charakter a jejich cílem bylo připravit účastníky na realizaci jejich úkolů zejména v komunikační rovině.

Praha-Poznań_1

Praha-Poznań_1

Praha-Poznań_2

Praha-Poznań_2

Zbylá tři setkání byla zaměřena na mediální a žurnalistickou problematiku. Jejich cílem bylo v prvé řadě naučit účastníky kriticky analyzovat získané informace a vytvořit z nich informační a popularizační materiál.

Praha-Poznań_3

Praha-Poznań_3

Při realizaci daného úkolu účastníkům pomohly také prohlídky města a jeho okolí s průvodcem a přímé setkání s kulturou dané země formou návštěvy vybraného kina, divadla či muzea.

Praha-Poznań_4

Praha-Poznań_4

Praha-Poznań_5

Praha-Poznań_5

Účastníci projektu měli také možnost setkat se s experty, kteří se v praktické i teoretické rovině věnují problematice médií a komunikace. Tato setkání měla podobu otevřených přednášek, které v Poznani přednesla doktorka Renata Rusin Dybalska a v Praze novinář Luboš Palata, což vzbudilo zájem nejen mezi účastníky projektu.

Praha-Poznań_6

Praha-Poznań_6

Praha-Poznań_7

Praha-Poznań_7

Hlavním výstupem projektu jsou tři audiovizuální materiály (filmy) připravené česko-polskými týmy, které představují jejich osobní pohled na široce chápanou kulturu vlastní i sousední země prizmatem historie a současnosti dvou měst – Prahy a Poznaně. Filmy byly oficiálně představeny v prosinci na otevřených setkáních v Praze a Poznani a jsou k dispozici také na sociálních sítích na profilech obou partnerů projektu.

Praha-Poznań_8

Praha-Poznań_8

Praha-Poznań_9

Praha-Poznań_9

Projekt byl realizován ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Honorárním konzulátem České republiky v Poznani.