česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Sdružení přátel Těšínska
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tradiční filmový festival Kino na hranici

Od 29. dubna do 3. května 2022 proběhl na obou stranách řeky Olzy – v Českém Těšíně a Těšíně – 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici. Organizátoři se vrátili k původní květnové tradici.

Festival byl zahájen předpremiérovou projekcí českého snímku Kdyby radši hořelo, která proběhla za účasti režiséra Adama Kolomana Rybanského a dalších tvůrců, kteří se na vzniku filmu podíleli. Naopak závěrečným filmem byla Zázračná Brigitte Bardotová režiséra Lecha Majewského.

Velký ohlas měl dojemný slovenský film natočený v koprodukci s Ukrajinou 107 matek (ve slovenském originále se film jmenuje Cenzorka), který se odehrává v ženské věznici v ukrajinské Oděse. Tento hluboce působivý snímek je kombinací dokumentu a sociálního dramatu.

Návštěvníci 24. ročníku festivalu Kino na hranici mohli zhlédnout retrospektivu filmů Andrzeje Wajdy. Vedle známých Wajdových snímků jako Popel a démant (1958), Veselka (1972) nebo Člověk z mramoru (1977) nabídli organizátoři divákům možnost seznámit se také s méně známými díly tohoto režiséra – Lady Macbeth z Mcenského Újezdu (1962), Láska v Německu (1983) či Nastasja (1994). V rámci těšínské retrospektivy Andrzeje Wajdy se v Divadle Adama Mickiewicze v polském Těšíně promítala Země zaslíbená, tedy film, jehož část se v tomto místě natáčela.

Tradicí se již v Tešíně stála Literatura na hranici – několikadenní cyklus besed a debat, který doprovází těšínskou filmovou přehlídku Kino na hranici. Mezi hosty se objevila celá řada uznávaných spisovatelů, reportérů a publicistů z naší části Evropy. V debatě nazvané Divoký východ? Divoká válka? mj. o válce na Ukrajině hovořili Miroslav Karas, český novinář a bývalý zpravodaj České televize v Polsku a Rusku, Wojciech Jagielski, polský novinář a autor reportáží jako např. Wszystkie wojny Lary (Všechny Lařiny války), a Tomáš Forró, slovenský reportér a autor knihy Donbas – reportáž z ukrajinského konfliktu.

Nechyběla ani celá řáda nejnovějších filmů z Polska, Česka a Slovenska. Orgánizotaři se navíc věnovali tvorbě Jiřího Trnky a hudebním filmům v rámci programové sekce Viva musica.

Nejslavnějším polským hostem był herec Daniel Olbrychski.

Na své si přišli i nejmladší, do Těšína se totiž během festivalu sjíždějí slavné polské herečky, aby zatraktivnily průběh přehlídky pro místní děti i pro ty, které na Kino na hranici přijely se svými rodiči. Cyklus Herečky čtou dětem přilákal do parku Míru (Park Pokoju) obrovské množství zájemců. Oblíbené pohádky z dětství četly nejmladším účastníkům herečky Barbara Jonak, Jowita Budnik, Beata Kawka, Zuzanna Biernacka a Małgorzata Zajączkowska.

Pořadatelé festivalu nezapomněli na malé diváky ani při přípravách filmového programu. Jeho součástí byly čtyři snímky určené dětem: loutkový film Jana Baleje s názvem Barevný sen, koprodukční animovaný snímek Myši patří do nebe režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, polský Bolek a Lolek na Divokém západě a Hraný film Kristoffera Rusa s názvem Příliš starý na pohádky.

Na hranici2

Na hranici2

Na hranici3

Na hranici3