česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SLU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Uderground i druga kultura w Europie Środkowej

V září 2022 proběhla v Opavě česko-polsko-slovenská konference věnovaná otázkám českého, slovenského a polského undergroundu a druhé (alternativní) kultury (konference byla rovněž podpořena grantovým projektem Česko-polského fóra)

Záměrem projektu „Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Uderground i druga kultura w Europie Środkowej“, podpořeném Česko-polským fórem při Ministerstvu zahraničí ČR, bylo rozvíjení mezinárodní vědecko-výzkumné činnosti se zahraničním pracovištěm a partnerem.

V září 2022 proběhla v Opavě česko-polsko-slovenská konference věnovaná otázkám českého, slovenského a polského undergroundu a druhé (alternativní) kultury (konference byla rovněž podpořena grantovým projektem Česko-polského fóra).

Je třeba podtrhnout, že projekt realizovaný na Slezské univerzitě v Opavě, byl uskutečňován ve spolupráci s polským koordinátorem, kterým byl polonista, významný literární historik a komparatista prof. dr hab. Bogusław Bakuła, vědecko-pedagogický pracovník Fakulty polonistiky Univerzity Adama Mickiwicze v polské Poznani (sluší se rovněž ocenit zájem děkana této instituce prof. dr hab. Tomasze Mizerkiewicze o partnerství v projektu).

Underground_B. Bakula

Underground_B. Bakula

Duchovním patronem mezinárodního projektu se stal v souladu s jeho zaměřením Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer; (20. ledna 1930 Praha – 9. dubna 2007 Bratislava), český básník, prozaik, filozof a iniciátor, později rovněž inspirátor českého undergroundu. Do projektu se zapojilo několik slovenských badatelů, což znamenalo obohacení poměrně širokého spektra výzkumu právě již v rámci areálu střední Evropy.

Prvním výstupem z výzkumu bylo sympózium uskutečněné v září 2020 za účasti českých, polských a slovenských odborníků. Konference byla navštívena rovněž studenty a pedagogy ÚBK FPF SU v Opavě a její obsah i zaměření byly předem inzerovány v tisku a na stránkách SU. Kromě toho a v souvislosti s několika avizovanými literárně-hudebními příspěvky na konferenci se objevila i noticka o opavském sympóziu v rock-metalovém časopise Spark (včetně internetové stránky).

Druhým výstupem, ale těsně provázaným s první aktivitou, je kolektivní monografie, jež bude obsahovat cenné příspěvky od našich i zahraničních expertů. (Vyjde fyzicky na začátku roku 2023 z důvodu výrobní kapacity smluvní tiskárny.) Publikace jistě neobsáhne komplexně a vyčerpávajícím způsobem historii i současnost historie undergroundu, druhé (alternativní) kultury zemí střední Evropy v období komunistické totality, ani recepci díla Egona Bondyho, pomyslného patrona grantového projektu, ba ani široký kontext česko-polsko-slovenských vztahů v epoše komunismu nebo specifické problémy výzkumu českého, slovenského a polského undergroundu. Může však být využita odborníky a pedagogy v rámci akademické a vědecko-výzkumné sféry, zároveň se nabízí i možnost čerpání ze získaných poznatků ve výuce literární vědy, komparatistiky, slavistiky, dějin umění nebo historiografie. Věříme, že kolektivní monografie nepochybně posílí interkulturní komunikaci a spolu s tím i česko-polsko-slovenské vztahy.

Všude a pokaždé byl během realizace projektu zdůrazněn podíl Česko-polského fóra MZV na realizaci daného projektu, v elektronických a tištěných materiálech bylo rovněž použito jeho logo, a v něm i podílu zahraničního partnera.

Z jednání konference byla pořízena fotodokumentace. Akce byla pomocí PR oddělení SU v Opavě prezentována nejen v rámci univerzity, ale i směrem k širší odborné a kulturní veřejnosti. Na webovských stránkách SU vyšel rovněž článek, jenž zhodnotil průběh a přínos sympózia.

Společenský, kulturní a odborný (či vědecký) dopad projektu lze označit za dlouhodobý.

Underground_M. Timko

Underground_M. Timko

Underground1_L. Martinek

Underground1_L. Martinek

 

 

Doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D.