česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prodloužení činnosti Česko-polského fóra

(Archivní článek, platnost skončena 25.05.2011.)

Ministři zahraničí J.Kohout a R.Sikorski 21.5.2010 při setkání v Bydhošti (Bydgoszcz) podepsali Memorandum o spolupráci, které mj. prodlužuje činnost Česko-polského (Polsko-českého) fóra a zakotvuje mechanismus pravidelných jednání se zástupci Česko-polské (Polsko-české) analytické platformy o možnostech dalšího rozvoje našich vztahů.

bydgoszcz2

 

bydgoszcz

 

Bydhošť, 21.5.2010 - Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout otevřel nový Honorární konzulát v Bydhošti během pracovní návštěvy, kterou v tomto polském městě vykonal v pátek 21. května. Jde v pořadí už o čtvrtý honorární konzulát, který nyní ČR v Polsku má (Poznaň, Czestochowa, Vratislav, Bydhošť). Rozšiřování sítě honorárních konzulátů efektivně kompenzuje některé generální konzuláty, které byly v minulých letech zrušeny. Důraz se přitom klade na společné projekty a spolupráci nejen na mezistátní ale též regionální úrovni.

21.05.2010 21:14

O těsnější spolupráci obou zemí v konkrétních oblastech společného zájmu s důrazem na bezpečnost, ekonomickou spolupráci a aktuální unijní záležitosti jednal ministr Kohout v Bydhošti se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim. Oba ministři podepsali memorandum o spolupráci mezi oběma ministerstvy zahraničí, ve kterém se shodli na pokračování činnosti Česko-polského fóra, a potvrdili zájem na větším sdílení budov velvyslanectví v zemích, kde ČR nebo Polsko nemají vlastní zastoupení (text memoranda: viz příloha).

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski označil vzájemné česko-polské vztahy za "vůbec nejlepší od nepaměti". Český ministr zahraničí Jan Kohout k tomu dodal, že "ony vynikající vztahy obou zemí nespadly samy z nebe, ale že jsou výsledkem dlouhodobé tvrdé prace.  Máme velký zájem do nich dále investovat", řekl Kohout.

Příkladem nadstandartních vztahů je i spolupráce při prevenci a odstraňování škod při současných povodních, které těžce postihují nejen Moravskoslezský kraj, ale i četné příhraniční oblasti Polska. Ministr Kohout se těsně před návštěvou Bydhoště jel osobně přesvědčit do Ostravy o spolupráci a vzájemné koordinaci záchranných složek obou zemí. Česká republika už poskytla Polsku 2 čerpadla na rychlou likvidaci škod a ministr Kohout řekl svému polskému protějšku, že v případě potřeby je ČR  připravena poskytnout Polsku další pomoc.

Příloha: Memorandum o spolupráci mezi MZV Polska a České republiky

přílohy

memorandum_1 32 KB DOC (Word dokument) 24.5.2010