česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dvanáct let od vzniku Česko-polského fóra

Je tomu 12 let od chvíle, kdy ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Radosław Sikorski podepsali Memorandum o porozumění. S cílem iniciovat a podpořit spolupráci především v oblasti politiky, kultury, vědy a vzdělávání tak vzniklo Česko-polské fórum.

Za dobu své existence podpořilo Česko-polské fórum kolem 150 projektů. Umožnilo tak realizaci výstav, hudebních, filmových a divadelních festivalů, vědeckých konferencí, veřejných debat, vydání publikací s česko-polskou tematikou i setkávání dětí a studentů. Zásadním způsobem tak spolu s realizátory projektů přispělo k většímu porozumění mezi Čechy a Poláky, které vede k posilování vztahů mezi jednotlivci, nevládním sektorem i oběma zeměmi.

Rok 2020 je však pro Česko-polské fórum pravděpodobně nejobtížnějším v jeho historii. Tak jako celá společnost i my jsme byli nuceni omezit kontakty, plánované setkání s polskými partnery jsme museli odložit na příští rok a diskuse v rámci české Programové rady o podpoře projektů na příští rok plánujeme ve formě videokonference. Velmi náročné je toto období zejména pro ty, kdo v tomto roce realizují námi podpořené projekty. Většina z nich musela své plány v uplynulých měsících několikrát měnit. To vyžadovalo nejen jejich trpělivost, ale také značnou kreativitu a schopnost rychle reagovat. Část projektů se přesunula do online prostoru, a díky tomu mají všichni zájemci možnost zažít česko-polské vztahy u sebe doma.

Česko-polské fórum tu bude i v dalších letech. Během říjnového setkání vyjádřili ministři zahraničí Tomáš Petříček a Zbigniew Rau své odhodlání dát mu nový impuls. Věříme, že už v roce 2021 se Češi a Poláci budou moci opět bez obav setkávat na akcích, které pomůžeme uskutečnit.

 

Břetislav Dančák – předseda Programové rady Česko-polského fóra, prorektor Masarykovy univerzity

Jan Šnaidauf – místopředseda Programové rady Česko-polského fóra, ředitel OZAP MZV ČR

Jiří Šitler – místopředseda Programové rady Česko-polského fóra, ředitel OSE MZV ČR