česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání programových rad Česko-polského fóra v Náchodě

Letošní setkání programových rad proběhlo 20. a 21. června 2016 v Náchodě. Unikátní formát Česko–polského fóra doplňuje  v česko–polských vztazích bilaterální relaci na úrovni pravidelné mezivládní komunikace, úroveň V4, kdy nastávající polské předsednictví navazuje v některých bodech na české priority, a evropskou úroveň, kde Česko s Polskem sdílí na spoustu otázek podobný pohled.
 

Náchodské setkání se kromě společného jednání české a polské programové rady zaměřilo na regionální rozměr česko-polské spolupráce, kdy měli účastníci možnost pocítit problémy přímo na místě. Největším problémem česko-polského pohraničí je zanedbaná a nedostavěná dopravní síť. Regionu nechybí jen již léta plánovaná dálnice, ale i revitalizace železničního spojení. Region Náchod–Kudowa Zdrój, je však také dobrým příkladem přeshraniční spolupráce, která může být pozitivní inspirací i pro další příhraniční oblasti a v oblasti strategické spolupráce při realizaci investičních záměrů je přenositelná na národní úroveň.

Dalším diskuzním blokem byla debata na téma reflexe konvergence států střední Evropy vůči západním zemím po roce 1989, kterou uvedl příspěvkem ekonomický expert Úřadu vlády Aleš Chmelař. Jako nejdůležitější strategický cíl regionu ve snaze o rychlejší ekonomické konvergenci vůči Západu byla identifikována spolupráce v oblasti průmyslových investic, kde si naše země nevhodně konkurují a dále společné pravidla pro vzdělávání.

Na samotné schůzi programových rad Česko-Polského fóra zástupci obou zemí prodiskutovali doposavad úspěšně uzavřené projekty i další směřování přeshraniční spolupráce. Debatující se také shodli na potřebě větší koordinace strategických cílů podporovaných projektů a provázanost procesu výběru projektů. Fórum je zároveň oceňováno jako stabilní součást česko-polských vztahů a důležitý hlas občanské veřejnosti