česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné jednání Programových rad Česko-polského fóra v Praze

Ve dnech 11. a 12. prosince 2018 proběhlo v Praze společné jednání české a polské Programové rady Česko-polského fóra

Ve dnech 11. a 12. prosince 2018 proběhlo v Praze každoroční společné jednání české a polské Programové rady Česko-polského fóra. Česko-polské fórum vzniklo na základě memoranda o porozumění uzavřeného ministry zahraničních věcí Polska a Česka v roce 2008 v Praze.

Svým působením se fórum snaží stimulovat rozvoj a prohlubování česko-polských vztahů na společenské úrovni a doplňovat tak kontakty na úrovni vládní a politické. Součástí je dotační program, ze kterého jsou finančně podporovány společné projekty českých a polských subjektů z řad neziskových organizací, škol, výzkumných institucí, obcí, krajů atd. Blíže viz internetové stránky Česko-polského fóra.

Setkání navázalo na poslední jednání rad uskutečněné v dubnu 2017 v polském Opole. Setkání v Praze bylo zahájeno 11. prosince společnou večeří zástupců rad. Delegaci hostů vedl předseda polské programové rady Mateusz Gniazdowski, jeho partnerem na české straně byl pan Břetislav Dančák, který se v letošním roce ujal nově funkce předsedy české programové rady. Ve středu 12. prosince pokračovalo setkání jednáním delegací na MZV ČR v Černínském paláci. Byla projednávána dosavadní činnost fóra, jeho přínosy a potenciál pro rozvoj česko-polských vztahů i samotná spolupráce programových rad. Na obou stranách byl vyjádřen zájem na zintenzivnění vzájemných vztahů. Rady se usnesly na potřebě většího zapojení mladých lidí v obou zemích do budování a reflektování vzájemných vztahů. Pokusí se tedy v této věci spolupracovat s českými a polskými institucemi a iniciativami, které by mohly napomoci lepšímu oslovení zejména cílové skupiny středoškoláků. Významným cílem musí být rovněž posílení informovanosti o projektech realizovaných na obou stranách a zlepšení propagace činnosti fóra i budování jeho značky. V roce 2019 oslaví Česko-polské fórum 10. výročí svého fungování, což by mělo být vhodnou příležitostí k zamyšlení nad možnostmi dalšího rozvoje fóra i k jeho zviditelnění mezi českou a polskou veřejností.

Příští společné setkání programových rad by se mělo uskutečnit v roce 2019 v Polské republice.

 

 

 

Galerie


Společné jednání Programových rad Česko-polského fóra v Praze