česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČSÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sčítání lidu, domů a bytů 2021

V roce 2021 se uskuteční sčítání lidu. Sčítání je povinné i pro osoby (jak občany ČR, tak i cizí státní příslušníky) s hlášeným pobytem v ČR, které žijí v zahraničí.

!!! Online sčítání prodlouženo do 11. 5. 2021 !!! 

Již od roku 1869 probíhá na území České republiky každých deset let Sčítání lidu. V roce 2021 se uskuteční od vzniku samostatné České republiky již potřetí.

Sčítání je povinné i pro osoby (jak občany ČR, tak i cizí státní příslušníky) s hlášeným pobytem v ČR, které žijí v zahraničí. Sečíst se musí i ti občané, kteří sice trvalý pobyt v Česku nemají, ale ve skutečnosti v rozhodný okamžik (půlnoc z 26. 3. 27. 3. 2021) na území České republiky žijí, tj. například se vrátili z ciziny, ale ještě se nepřihlásili k pobytu. Jinými slovy, každý občan, který má v Česku evidovaný trvalý pobyt (přesněji ho měl o půlnoci z 26. na 27. března 2021), se sčítá. Nezáleží na tom, kde ve světě žije, jaké má další občanství. Nezáleží ani na tom, kde je v zahraničí hlášen k pobytu. Občanů žijících v zahraničí, kteří mají na území Česka ukončený pobyt, se sčítání netýká. 

Občané, kteří bydlí v zahraničí a nemají v České republice trvalý pobyt, ani nebudou v rozhodný okamžik na našem území přítomni, nemusí tedy vyplňovat sčítací formulář. Občané, kteří bydlí v zahraničí, ale stále mají trvalý pobyt v Česku, je nutné sčítací formulář vyplnit. Více informací lze nalézt v informačním Leták (PDF, 511 KB).

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 začne o půlnoci z pátku 26. na sobotu 27. března. Mimo území ČR nebudou k dispozici tištěné formuláře, od 27. března do 11. května se ale bude možné odkudkoliv sečíst přes internet na www.scitani.cz.