česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: P. Doležal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR jako klíčová země na mezinárodní letecké exhibici v provincii Sichuan

České letectví se na přelomu září a října 2017 představilo na mezinárodním leteckém veletrhu „1. ročníku Sichuan International Aviation and Aerospace Exhibition 2017” ve městě Guanghan.

Ve dnech 29. 9. až 3. 10. se ve městě Guanghan (spadající do působnosti města Deyang) v provincii Sichuan, za účasti ČR jako hlavní partnerské země, uskutečnil „1. ročník Sichuan International Aviation and Aerospace Exhibition 2017“. Oficiálnímu zahájení předcházela konference a summit, které se za účasti médií a řady hostů konaly předchozího dne 28. 9. Součástí akce byla i celá doprovodných aktivit, jenž se konaly ve městech Guanghan a Deyang.

ČR byla vedena jako hlavní partnerská země celé akce. Velký zájem návštěvníků veletrhu vyvolal vystavený český ultralehký letoun Shark, který patří mezi dosavadních pět českých ultralehkých letadel certifikovaným pro čínský trh či letecká show a představení českých letadel L-39 C Albatros, kterou předvedla skupina Baltic Bees.

Samotná akce proběhla dle oficiálních údajů na ploše o velikosti 80 000 m2. ČR disponovala výstavním plochou pavilónu o velikosti 650m2. V těchto prostorech bylo vystaveno ultralehké letadlo Shark, které je s rychlostí 290 kilometrů v hodině aktuálně nejrychlejším letadlem ve své kategorii na světě a zároveň patří mezi dosavadních pět českých ultralehkých letadel certifikovaných pro čínský trh. Dále zde byly umístěny dva modely českého lehkého sportovního letadla Sport Star firmy Evektor a k dispozici byl i sestavený model trenažéru Shark, který si mohli návštěvníci a odborná veřejnost vyzkoušet. Akce se účastnila i česká pilotní škola F-AIR, zástupce české soukromé televize Air Zone a další. Občerstvení zajištoval stánek Budějovického piva Budvar, k dispozici byly katalogy o ČR, základní informace o letectví apod.

Českou expozici navštívil i více předseda CPPCC (Čínské lidové politické poradní shromáždění) pan Liu Xiaofeng doprovázený guvernérem provincie Sichuan panem Yin Li či prvním čínským kosmonautem panem Yang Liwei. Více předseda CPPCC pan Liu Xiaofeng zahájil v poledních hodinách oficiálně také konferenci a leteckou show, kterou předvedla na českých letadlech AERO L-39 C Albatros letecká akrobatická skupina Baltic Bees.

Na odpoledním bloku business fóra a konference vystoupili se svými příspěvky za ČR prezident Institutu hedvábné stezky Jan Kohout či prezident asociace českého letectví Jan Fridrich.

Česká expozice, která se na výstavě nacházela hned vedle výstavních prostor Sichuan Airlines, vznikala ve spolupráci několika subjektů. Ze strany ČR to byl převážně Čínsko-český letecký spolek, Letecká amatérská asociace ČR a CzechTrade Chengdu, Česká účast na akci a expozice byla rovněž součástí aktivit „Czech Year on Belt and Road China 2017“. Akce se vedle generálního konzula ČR v Chengdu K. Šrola zúčastnil i vedoucí obchodně ekonomického úseku velvyslanectví ČR v Pekingu pan L. Opatrný.

Podle dostupných údajů akci včetně letecké show navštívilo více než 300 tisíc diváků, včetně odborné veřejnosti, zahraničních návštěvníků a celé řady médií. Níže přikládáme několik mediálních odkazů na akci a pár fotografií pro ilustraci v příloze.

 

http://sichuan.scol.com.cn/fffy/201709/56002533.html   Sichuan online News

http://news.ifeng.com/a/20170929/52232536_0.shtml  Phoenix news

http://www.caacnews.com.cn/1/6/201709/t20170929_1230227.html  CAAC news

http://news.163.com/air/17/0411/15/CHOJBTL7000181O6.html  Wangyi news

http://www.cannews.com.cn/2017/0925/166927.shtml   CAN NEWS

 

Petr Doležal, konzul, Generální konzulát ČR v Chengdu

Galerie


Sichuan Aviation Fair