česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Al Bawaba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová opatření Číny na kontrolu kvality vyváženého materiálu pro boj s epidemií COVID - 19

Ve společném prohlášení MOFCOM, General Administration of Customs a State Administration for Market Regulations (SAMR) byla dne 25.4.2020 zveřejněna informace o dalším posílení kontroly kvality exportovaného materiálu pro poj s epidemií.

Čína posiluje kontrolu exportovaného materiálu pro lékařské i nelékařské užití pro boj s epidemií COVID-19. Dle nového nařízení musí mít exportované zboží od 26.4.2020  „domáčí, či zahraniční certifikaci“. Čínský text nařízení lze nalézt např. zde http://www.mofcom.gov.cn/article/b/c/202004/20200402958960.shtml?from=groupmessage&isappinstalled=0. Anglický překlad je v přiloženém dokumentu.

Zahraniční certifikaci  potvrzuje firmám čínské Ministerstvo obchodu. Seznam těchto firem následně vydává China Chamber of Commerce for Import and Export of Medicines and Health Products (CCMPHIE). Aktualizovaný seznam např. zde http://mp.weixin.qq.com/s/mcGnh8rayDyUU6hPv_q1cw

SAMR současně povede seznam nekvalifikovaných produktů a společností vyrábějících masky pro nelékařské užití.

Toto opatření doplňuje předchozí nařízení, dle kterého je u zboží pro lékařské využití vyžadována certifikace od National Medical Products Administration (NMPA).  Na základě dřívějšího opatření bude u zboží pro lékařské účely nadále vyžadována certifikace NMPA a nyní také zahraniční certifikace (kontrola dle seznamu CCMPHIE). Současně musí být také přiložena společná deklarace, viz přílohy nařízení 1 a 2. V deklaraci pro non-medical zboží se například obě strany zavazují, že zboží nebude použito pro lékařské účely.

Roman Musil, ekonomický diplomat, GK Chengdu

 

 

přílohy

MOFCOM Announcement No.12 en 15 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 28.4.2020

Attachment 1 37 KB DOC (Word dokument) 28.4.2020

Attachment 2 17 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 28.4.2020