česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: K. Šrol
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení českého letadla Shark v rámci WCIF 2017 Chengdu

Ve dnech 15. až 18. září 2017 se v Chengdu v rámci konání „2. ročníku Western International Fair Import and Export Expo & Western China (WCIF)“ uskutečnila Mezinárodní investiční konference, kterou pořádala provincie Sichuan ve spolupráci s dalšími partnery v rámci ČLR.

Slavnostní otevření akce se uskutečnilo za účasti většiny lídrů provincie Sichuan, včetně stranického tajemníka provincie Wang Dong Minga a představitelů řady institucí, generálních konzulátů, obchodních komor, firem apod. Za ČR se zahájení zúčastnil i Generální konzulát ČR v Chengdu prostřednictvím generálního konzula Karla Šrola.

Samotná akce zahrnovala plochu expozice o velikosti 75 000 m2 rozdělenou do tří základních částí týkajících se průmyslové spolupráce, dále obchodu s komoditami a obchodu se službami. Akce se zúčastnilo na 75 zemí, včetně ČR a představilo se zde i 16 provincií a autonomních oblastí v rámci ČLR. Jen v rámci provincie Sichuan se na akci představilo 18 „sichuánských“ měst.

Za ČR se v rámci expozice města Zigong účastnila firma Shark Aero CZ, za podpory Čínsko-českého leteckého spolku a CzechTrade Chengdu, která zde na ploše 150 m2 vystavila jednak své letadlo Shark a dále i sestavený model trenažéru Shark. Akce navazovala na dlouholetou spolupráci ČR s městem Zigong v oblasti všeobecného letectví (v minulosti mj. i projekt českých letadel Skyleader). Z dalších českých firem zastoupených na expozici byla pilotní škola F-AIR.

Nejvýraznější českou stopu na expozici však zanechal letoun Shark, který se stal historicky teprve 5. českým ultralehkým letadlem, které od Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) obdrželo validační typový certifikát a nyní je tak možné jej zakoupit pro čínský trh. S rychlostí až 290 km za hod je letoun Shark rovněž nejrychlejším letadlem ve své kategorii na světě. O letoun tak byl mezi návštěvníky veletrhu včetně  odborné veřejnosti a médií poměrně velký zájem.

Výstavní plochu českého letadla navštívil i nově zvolený starosta města Zigong pan He Shuping, který se zde setkal i s generálním konzulem K. Šrolem a zástupci firmy Shark Aero CZ a české letecké školy F-AIR a jednal o prohlubování další možné spolupráce s ČR.

 

Petr Doležal, konzul, Generální konzulát ČR v Chengdu

Galerie


WCIF 2017 - Shark