česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tianfu International Airport a úspěch české firmy ELDIS Pardubice. Zkušenosti s realizací dodávek a montáží radarů v podmínkách pandemie COVID - 19

Je velkým úspěchem pro českou firmu ELDIS Pardubice, že se podílí na výstavbě Chengdu Tianfu International Airport dodávkou a montáží dvou přehledových radarů, a to v podmínkách celosvětové pandemie COVID - 19

Do konce roku 2020 by mělo být v Chengdu dokončeno druhé mezinárodní letiště s cílem plného zprovoznění před zahájením světové Univerziády  8.8.2021. Letiště je v rámci kategorizace na nejvyšší úrovni v Číně a pokrývá celkovou plochu 1 200 000m2. Čtyři terminály letiště jsou situovány v severní části a v jižní části, přičemž jen severní část se dvěma terminály (T1 a T2) pokrývá plochu 600 000 m2, což je o 100 000 m2  více, než je rozloha prvního mezinárodního letiště v Chengdu (Shuangliu Int. Airport). V první fázi mají být dokončeny 3 letové dráhy a čtyři terminály v celkové hodnotě 77,69 mld. RMB. Letiště se stane hlavním mezinárodním letištěm pro Chengdu s tím, že dosavadní letiště Shuangliu se bude soustředit na vnitrostátní leteckou dopravu a pouze doplňkově zde budou odbavovány také mezinárodní lety.

Je velkým úspěchem pro českou firmu ELDIS Pardubice, že se podílí na výstavbě Chengdu Tianfu International Airport, který je jedním z nejvýznamnějších projektů výstavby letišť a rozvoje řízení leteckého provozu ve stávající pětiletce dodávkou a montáží dvou přehledových radarů. Jedná se o sekundární přehledový radar a kombinovaný primární a sekundární radar pro řízení letového provozu v okolí nového letiště a provincii Sichuan.

 Svou zkušenost s realizací dodávek v podmínkách pandemie COVID – 19 shrnul p. Aleš Kučera, zástupce společnost ELDIS v Číně těmito slovy. V důsledku pandemie COVID – 19 došlo k nepředpokládaným potížím v letošním roce – od přebírání radarů čínskými uživateli ve výrobním závodě, provádění školení až po instalace a uvedení radarů do provozu v Číně pracovníky naší společnosti. Část problémů, mj. předávání radarů zákazníkům, se podařilo vyřešit pomocí video konferencí a online testovací platformy, a to v běžném pracovním čase v Číně, což znamenalo podstatnou úpravu pracovní doby zúčastněných pracovníků. Takto předané radary již byly a jsou expedovány zákazníkům. Z důvodu nepříznivé situace v Číně během první poloviny letošního roku došlo také ke skluzu připravenosti jednotlivých míst na instalaci, kde je zpoždění na čínské straně v některých případech citelné.

Oba radary jsou nyní ve stadiu uvedení do provozu a předání zákazníkovi, Southwest Regional Air Traffic Management Bureau of Civil Aviation of China, se předpokládá v listopadu letošního roku. Část instalačních prací, v době, kdy bylo zcela vyloučeno cestování do ČLR, byla provedena čínskou společností TEDC, a to za náklady, které byly vyšší než při provedení prací společností ELDIS. Nicméně jedině tímto způsobem jsme byli schopni zákazníkovi vyjít vstříc a budeme schopni dodržet plánované termíny.

Celý proces vyslání pracovníků do Číny byl velmi komplikovaný, ať už z hlediska vyřízení potřebného povolení k cestě, tedy získání zvláštního pozvání z Foreign Affairs Office provincie Sichuan, víz a realizace cesty, která se uskutečnila díky pomoci German Chamber of Commerce in China a velké podpoře Czech Chamber of Commerce v Šanghaji, s využitím charterového letu do města Qingdao. Naše poděkování patří Generálnímu konzulátu ČR v Chengdu, který pomohl s celou procedurou získání zvláštního pozvaní pro naše pracovníky a náš projekt dlouhodobě aktivně podporuje a pomáhá řešit vznikající problémy.

Mimo zdlouhavého procesu se získáním povolení pro cestu Číny se potýkáme s velmi omezenými možnostmi cestování a vyřazením našich pracovníků z pracovního procesu po dobu povinné karantény po příletu a pravděpodobně také při návratu zpět do ČR. Lokální podmínky pro přicestování osob ze zahraničí se stále mění, provincie Sichuan v současné době uplatňuje  karanténu 14+7+7, což znamená, že se velmi výrazně zkracuje doba, kterou během pobytu můžeme využít na vlastní práci, a naopak nám razantně rostou náklady. 

ELDIS Pardubice si váží možnosti realizace všech projektů v Číně a dělá vše pro překonání potíží spojených se současnou situací s COVID-19 ve světě a platnými restrikcemi pro cestování ze strany Číny.

Není mnoho úspěšně dokončovaných projektů nejen českou stranou v Číně v tomto roce. Věřme, že příští léta přinesou další obchodní úspěchy českým firmám, protože ať chceme, nebo nechceme, opatření přijatá jednotlivými státy v boji s pandemií definují nové mantinely pro cestování a realizace dodávek v zahraničí.  Ne všechny firmy se dokáží s touto situací vyrovnat. Každý úspěšně dokončený projekt již v těchto nejobtížnějších okamžicích proto přináší firmě, v tomto případě ELDIS Pardubice, nejen zcela zásadní zkušenosti, ale také  významný náskok před ostatními, který se, doufejme, v dalších letech zúročí.

Roman Musil, obchodní konzul, na základě infomací poskytnutých firmou ELDIS, Pardubice

přílohy

autor: ELDIS Pardubice 134 KB JPG (Obrázek / Fotka) 23.11.2020