česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání

Provincie Sichuan

Provincie Sichuan (S´-čchuan)

Čínský název四川省

Velikost: 486 000 km2

Počet obyvatel: 90 miliónů

Hlavní město: Chengdu

Klimatické podmínky: subtropické

 

Provincie Sichuan se nachází v oblasti  jihozápadní Číny. Na východě sousedí s provinciemi Hunan a Hubei, na jihu s provinciemi Yunnan a Guizhou, na západě s Tibetem a na severu s provincií Qinghai, Gansu a Shanxi.

Název provincie Sichuan znamená v překladu „Čtyři řeky“ podle hlavních 4 toků. Velká část provincie a zejména její západní část je však hornatá s nadmořskou výškou dosahující často i více než 4000 metrů. Sichuan je také domovem pandy velké a vyhlášené „sichuánské kuchyně“. Typickým jídlem je pálivý kotlík a samozřejmostí je zde hojné přidávání tradičního sichuánského pepře do většiny jídel. Z provincie Sichuan pochází dnes řada po světě rozšířených tradičních čínských jídel či omáček, včetně u nás dobře známého Kung-Pao či např. Ma-pcho tofu. Sichuan je také v rámci Číny největším producentem čínské tradiční kořalky Bai Jiu v rámci Číny. V roce 2018 se v Sichuanu vyrobilo na 3,58 miliónu litrů Bai Jiu, což představuje 41,13% produkce z celkové čínské výroby!

Turisticky je provincie Sichuan velmi atraktivní oblastí. Kromě řady památek, národních parků a chrámů, které jsou zapsány i v UNESCO, žije v Sichuánu celkem 14 minorit, včetně tibetského etnika, která obývá zejména západní hornatou část této provincie.  Mezi hlavní výrobní plodiny patří rýže a obilí. Sichuan je také důležitým střediskem těžkého průmyslu, elektroniky a textilu. Provincie je bohatá na nerosty a minerály a nalezneme zde i spoustu endemických druhů rostlin a bylin, jež se hojně využívají v tradiční čínské medicíně. Oblast Sichuanu bývá bohužel často zasažena zemětřesením. Zemětřesení v roce 2008 bylo jedno z nejhorších v moderních dějinách Číny.

Kromě hlavního města Chengdu, které je více než 2500 let staré, patří mezi největší a neznámější města provincie města Mianyang, Deyang, Yibin, Nanchong, Ya´an, Leshan a Emeishan. V provincii se nachází i řada a kulturních památek. Jedná se například o do skály vytesané největší sochy sedícího Buddhy na světě u města Leshan, nejstarší zavodňovací systém na světě u města Dujiangyan kontrolující řeku Minjiang, posvátný chrám na hoře Emei, která je jednou ze čtyř posvátných budhistických hor či hora Qingcheng, která je považována za kolébku taoismu. Velmi navštěvovaný je i národní park Jiuzhaigou na severu provincie, který je proslaven nádherně průzračnými přírodními jezery.

 

Další turistické informace lze nalézt na:

https://www.tsichuan.com/

https://www.travelchinaguide.com/cityguides/sichuan/#city