česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání

Samosprávné město Chongqing

Samosprávné město Chongqing (Čchung-čching)

Čínský název重庆市

Velikost: 8 240 km2

Počet obyvatel: 31 miliónů

Klimatické podmínky: subtropické, monzun

 

 

Město Chongqing (Čchung-čching) je jedno ze čtyř centrálně spravovaných měst na úrovni provincie v Čínské lidové republice. Leží na horním toku řeky Jang-c’-ťiang. Počet obyvatel podle některých údajů činí až 50 miliónů obyvatel – což z něj činí nejlidnatější čínské město. Je třeba ale zmínit, že tento údaj zahrnuje i rozsáhlé venkovské oblasti, takže městská část samotná čítá populaci pohybující se spíše „jen“ okolo 30 miliónů obyvatel.

Chongqing byl historicky významnou součástí provincie Sichuan, ale v roce 1997 bylo rozhodnuto o jeho oddělení a udělení statusu samostatného správního města.  Název města Čchung-čching sestává ze slov 重 čchung (což znamená „znovu, opětovně“) a 庆 čching (což znamená „slavnost, oslavovat“). Dohromady název města znamená doslova „Opakující se slavnost.“ Během čínsko-japonské války (1937–1945) byl Chongqing dočasně hlavním městem a sídlila zde vláda Čínské republiky.

Chongqing je místem soutoku řek Yangtze a Jialing. Chongqingu se někdy přezdívá horské město, vzhledem ke kopcovité a hornaté podobě města a skutečnosti, že je ze všech stran obklopen horami. Východně od Chongqingu se také nachází největší vodní stavba na světě přehrada Tři soutěsky.

Chongqing je také pravděpodobným místem vzniku tradičního pálivého kotlíku hojně rozšířeného v jihozápadní Číně a zejména v provincii Sichuan. Pálivost se však netýká jenom kotlíku, ale i podnebí. Každoročně v letních měsících patří Chongqing mezi místa s nejvyššími teplotami v Číně vůbec

 

Další turistické informace lze nalézt na:

https://www.ichongqing.info/

https://www.travelchinaguide.com/map/chongqing/