česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Před devadesáti lety se stal rodák z Kladna starostou Chicaga

Antonín Čermák ( Anton Cermak), rodák z Kladna, se 7. dubna 1931 stal prvním starostou Chicaga, který se nenarodil ve Spojených státech a nebyl ani anglosaského původu.

Antonín Čermák se narodil 9. května 1873 v Kladně (tehdejší Rakousko-Uhersko). O rok později se Čermákovi přestěhovali do Ameriky, a usídlili se v hornickém městečku, kde mladý Antonín i jeho otec pracovali jako horníci. Antonín nebyl se svým životem horníka moc spokojen, a proto veškerý svůj volný čas věnoval vzdělávání. O pár let později se přestěhoval do Chicaga a založil si povoznictví.

Na přelomu 19. a 20. století vstupuje do politiky, je členem Demokratické strany. Rok 1931 je vrcholným rokem jeho kariéry, kdy se 7. dubna stává starostou Chicaga. Čermák se během svého úřadu musel potýkat s mnoha složitými problémy, které se v té době v USA odehrávaly. Především to byl Al Capone a spolu s ním další gangsteři, kvůli kterým mělo Chicago pověst zločineckého města. Čermák proti mafii ostře vystupoval.

8. listopadu 1932 se ve spojených státech konaly prezidentské volby. V nich zvítězil demokratický kandidát Franklin Delano Roosevelt., když porazil republikána a dosavadního prezidenta Herberta Hoovera. S Antonínem Čermákem ho pojilo dlouholeté přátelství, Čermák také Roosevelta podporoval ve volební kampani.

Antonín Čermák byl těžce zraněn dne 15. února 1933 v Miami při atentátu na prezidenta Roosevelta. Zemřel v nemocnici dne 6. března 1933. Je pochován v hrobce na Českém národním hřbitově v Chicagu.

Toto významné výročí si připomíná i Velvyslanectví USA v Praze , jakož i Čermákovo rodné město Kladno.

Galerie


Výročí Anton Cermak