česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka ocenil Charlese Edwarda Prosheka a jeho odkaz

Osobní příběh Dr. Charlese Edwarda Prosheka v sobě pozoruhodně odráží historii českého národa v průběhu téměř sto padesáti let pohledem minnesotské, česko-americké rodiny, která ji aktivně spoluvytvářela. Čeští prarodiče Dr. Prosheka založili farmu v blízkosti Nové Prahy přibližně v roce 1870.

Dr. Proshek se zde narodil v roce 1893 jako jedno z dvanácti dětí. Po dokončení studií lékařské fakulty Minnesotské univerzity se jako dobrovolník Amerického Červeného kříže vydal do Ruska a na Sibiři pomáhal československým legionářům. Při své návštěvě Československa se seznámil se svou budoucí manželkou Gabrielou Preissovou, dcerou významné české spisovatelky Gabriely Preissové. Oženil se s ní v roce 1922. V roce 1928 Dr. Proshek přijal funkci honorárního konzula Československé republiky pro několik států amerického Středozápadu. Před obsazením Československa Nacisty společně se svou manželkou umožnili více než padesáti studentům odcestovat do USA a studovat na místních univerzitách. Když v Československu došlo ke komunistickému převratu, na post honorárního konzula po dvaceti letech ve funkci rezignoval. Nadále však udržoval úzké vztahy s významnými intelektuály a politiky v Československu. Společně se svou manželkou osobně zabalili a odeslali tisíce balíčků pomoci pro Čechy a Slováky v uprchlických táborech a později jim pomáhali po jejich příchodu do USA. Dr. Charles Proshek zemřel 20. října 1957.

Odkaz Dr. Charlese Prosheka však žije dodnes. Jeho jméno je spojeno s projektem, který nadále pomáhá zemi jeho předků. Nadace Charlese Prosheka, která se v roce 1996 přetvořila v Proshekovo – Fulbrightovo stipendium, po dlouhá léta podporuje až desetiměsíční stáže dvou až tří absolventů doktorského studia z České republiky na Minnesotské univerzitě ročně. Mnoholeté fungování programu prokázalo, jak významný vliv má na odborný rozvoj jeho absolventů, a tím také české medicíny a lékařské vědy. Nadaci Charlese Prosheka založila paní Gabriela Prosheková na počest svého zesnulého manžela. Sdílela s ním silný pocit odpovědnosti za posilování vztahů mezi Československem a Spojenými státy. Udílená cena je rovněž oceněním jejích zásluh a také zásluh dalších členů rodiny. Důležitou roli při rozvoji nadace po mnoho let sehrával Dr. Lumír Proshek. jediný syn Charlese a Gabriely Proshekových, respektovaný ortopedický chirurg.

Dne 2. dubna 2016 udělil předseda vlády České republiky panu Charlesi Edwardu Proshekovi  in memoriam medaili Karla Kramáře a ocenil tak jeho celoživotní zasazování se o demokratické hodnoty a posilování vztahů mezi Čechy a občany Spojených států. Medaile Karla Kramáře je pamětní medailí udělovanou předsedou vlády České republiky za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Medaile byla vytvořena u příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním předsedovi vlády Československé republiky Karlu Kramářovi.

Medaili převzal Charles Alan Proshek, vnuk Charlese Edwarda Prosheka. Medaile byla udělena v přítomnosti koordinátorů Proshekova – Fulbrightova stipendia, profesora Paula Quie a docentky Veroniky Bachanové, kteří významným způsobem přispívají k úspěchům programu. Poděkování patří také dalšímu profesorovi Minnesotské univerzity českého původu, zesnulému emeritnímu honorárnímu konzulovi ČR v Minnesotě Josefu Mestenhauserovi, který se podílel na vzniku úspěšného partnerství Nadace Charlese Prosheka a Fulbrightova programu. Minnesotskou univerzitu na ceremonii zastupovala viceprezidentka a děkanka pro mezinárodní programy Meredith McQuaid.

 

Charles E. Proshek s manželkou

Charles E. Proshek s manželkou