česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

150. výročí narození Antonína Čermáka

V letošním roce si připomínáme významná výročí spojená se slavným kladenským rodákem a chicagským starostou Antonínem Josefem Čermákem, který se narodil před sto padesáti lety a od jehož úmrtí letos uplynulo devadesát let.

 

Antonín Čermák

Antonín Čermák

Antonín Čermák se narodil 9. května 1873. Jako malý chlapec odešel s rodiči do Ameriky, Začal pracovat v dolech stejně jako jeho otec, ale později vychodil večerní školu, vystřídal několik zaměstnání a za ušetřené peníze si pořídil vlastní povoznictví. Zapojil se do místní politiky a v roce 1900 přijal funkci soudního vykonavatele. O dva roky později byl zvolen poslancem zákonodárného sboru státu Illinois a v roce 1909 úspěšně kandidoval za Demokratickou stranu do chicagské městské rady. Roku 1922 se stal radním okresu Cook County a od roku 1928 také lídrem Demokratické strany tohoto významného okresu se čtyřmi milióny obyvatel a početnou českou menšinou. 7. dubna 1931 byl ve věku 58 let Anton Joseph Cermak zvolen v pořadí 44. a současně prvním demokratickým starostou města Chicaga. Byl nejen prvním imigrantem, který se stal starostou Chicaga, ale vůbec prvním v cizině narozeným Američanem, který se dostal do čela významného města v USA.

15. února uplynulo 90 let od pokusu na atentát na amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta v Miami, při kterém byl starosta Čermák, prezidentův velký podporovatel,  těžce zraněn. Následkům zranění podlehl v Miami na Floridě dne 6. března 1933. Rakev byla převezena speciálním vlakem do Chicaga. Po celé cestě a poté v Chicagu před jeho rodným domem, na radnici a během obřadu na hlavním chicagském stadionu se s oblíbeným politikem, úspěšným starostou a českým krajanem loučily statisíce lidí. Rakev pak byla převezena zaplněnými ulicemi Chicaga na Český národní hřbitov, kam se přišlo s oblíbeným starostou rozloučit na 150 tisíc lidí. Antonín Čermák je pochován v rodinné hrobce na Českém národním hřbitově v Chicagu. Ve městě Chicagu je po Čermákovi pojmenována 20 mil dlouhá ulice „22nd Cermak Road“ a stanice chicagského metra „54th Cermak Station“.


Více informací o jeho životě se dozvíte ZDE

 Prezentace Antonín Čermák (PDF, 3 MB)

U příležitosti 150. výročí Čermákova narození se začátkem května konaly v Chicagu vzpomínkové akce ve spolupráci Generálního konzulátu České republiky s městem Chicago,  pražským výborem Chicago Sister Cities Inter., World Business Chicago, Českou školou TGM a Bohemian National Cemetery Assoc.  vzpomínkové akce.

V sobotu 6. května 2023 byly na Českém národním hřbitově položeny věnce u hrobky Antonína Čermáka za účasti mnoha čestných hostů včetně vnuka Antona Cermak Kernera, generálního konzula Jaroslava Kantůrka, tajemníka Magistrátu města Kladna Zdeňka Slepičky a žáků České školy TGM, a po celé odpoledne probíhaly na hřbitově vzpomínkové akce s kulturním programem. V úterý 9. května 2023 se v reprezentačních prostorách města v Preston Bradley Hall Chicago Cultural Center konala vzpomínková recepce na počest 150. výročí narození 44. chicagského starosty Antonína Čermáka za osobní účasti současné starostky města Chicago Lori Lightfoot. Starostka u příležitosti tohoto významného výročí vyhlásila 9. květen 2023  dnem Antonína Čermáka „ANTON CERMAK DAY IN CHICAGO“.

Galerie


Cermak