по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Journal.tv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká investiční skupina získala většinový podíl v elektrárenské distribuční společnosti v Moldavsku

Česká investiční skupina EMMA Capital Group, prostřednictvím britského investičního fondu Duet, získala většinový podíl v elektrárenské distribuční společnosti GasNatual Fenosa v Moldavsku.
 

11. prosince 2019 přijal premiér Moldavska Ion Chicu skupinu českých investorů, kteří nedávno získali distribuční společnost pro výrobu elektřiny Gas Natural Fenosa. Společnost dodává elektřinu 75% zákazníků v Moldavsku a je jednou z největších společností v Moldavsku s celkovým obratem zhruba šest miliard lei. Do poloviny letošního roku byla součástí španělské skupiny Naturgy (dříve Gas Natural Fenosa).

Jednání představitelé EMMA Capital Group s premiérem Moldavska

Jednání představitelé EMMA Capital Group s premiérem Moldavska

Představitelé Emma Capital uvedli, že se rozhodli investovat v Moldavsku na základě výhodné geografické polohy Moldavska a mají v úmyslu realizovat projekty týkající se výroby elektřiny v Moldavsku. Moldavsko bude díky těmto projektům schopno zvýšit svou energetickou bezpečnost a snížit závislost na zahraničních zdrojích.

Předseda vlády uvítal vstup českého investora na moldavský trh a uvedl následující: "Vaše investice v Moldavsku je silným signálem pro další potenciální investory. Vláda udělá vše, co je v jejích silách, aby vytvořila co nejatraktivnější podmínky pro podnikání“.

Vzhledem k silné  závislosti Moldavska na zásobování energie ze zahraničí  plánuje Moldavsko velké investice do rozvodových soustav  a vybudování transformátoru (back to back) na hranici s Rumunskem.

Ten samý den proběhla slavnostní akce, kdy největší  moldavská elektrická společnosti Gas Natural Fenosa oficiálně změnila svůj název na Premier Energy. Nové jméno se shoduje se jménem ostatních společností v rumunském plynárenském a energetickém sektoru, které jsou rovněž kontrolovány českou společností EMMA Capital. Do holdingu EMMA Capital Group patří i rumunská společnost se stejným názvem Premier Energy, která dodává elektřinu do Rumunska.

EMMA Capital Group informovala, že jejich společný podnik dokončil akvizici společností RED Union Fenosa a Gas Natural Fenosa Furnizare Energie a v současnosti vlastní 69% společného podniku. Jeho akcionáři se dohodli na jednotném přístupu k řízení dvou nově nabytých společností.

Předchůdce Premier Energy udělal hodně pro zlepšení systému distribuce elektřiny v Moldavsku, který byl zcela nedostatečný. Nová společnost chce pokračovat v jeho rozvoji a distribuční společnosti i stát plánují velké investice, nejen do rozvodových soustav a budování transformátorů, ale i do výroby elektřiny. Pokud budou alespoň částečně realizované, mohou přinést nové příležitosti i pro další české firmy.  

Jedná se o první velkou investici České republiky v Moldavsku, tento posun ČR, která je doposud v Moldavsku známá především díky vývozu automobilů Škoda a poskytováním rozvojové pomoci,  je vnímán velmi pozitivně. V nedávné době proběhla další významná česká investice, kdy finanční skupina PPF Petra Kellnera koupila v balíčku středoevropských televizí  také moldavskou televizi PRO TV.

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě