по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Podpis smlouvy (Velvyslanectví ČR v Kišiněvě)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy dodávají do Moldavska zdravotnické vybavení

Česká republika Moldavsku dlouhodobě pomáhá posílit zdravotnický systém a zlepšit situaci v nemocnicích v hlavním městě i v regionech. Na začátku prosince byla slavnostně podepsána smlouva na dodávku českého zdravotnického vybavení do nemocnice v Kišiněvě.

Moldavské zdravotnictví se potýká s následky pandemie Covid-19 a také se zastaralým a nevyhovujícím vybavením nemocnic. Prioritou Ministerstva zdravotnictví Moldavska je rychlé navýšení lůžkové kapacity pro příjem pacientů s COVID-19.  Již v roce 2020 dodaly české firmy MZ Liberec a Linet do dvou moldavských nemocnic v Causeni a Calarasi postele pro urgentní příjem a zdrojové mosty. Jedná se o pohyblivý systém, který zásobuje přístroje energií a pacienty medicinálními plyny, umožnuje rozmístění potřebných přístrojů v blízkosti lůžka pacienta a používá se na specializovaných zdravotnických pracovištích (ARO, JIP). Jednalo se o humanitární projekt v reakci na pandemii Covid -19.

České zdravotnické firmy mají v Moldavsku díky vysoké kvalitě dodávaného vybavení a díky  referencím získaným v průběhu realizace humanitárních a rozvojových projektů velmi dobré jméno. Česká firma Linet dokázala rozšířit svoji působnost a dodala do Moldavska dalších 400 kusů postelí pro urgentní příjem. Nákup, dodávku a instalaci těchto 400 postelí financovala Světová banka a postele byly distribuovány do nemocnic po celém Moldavsku.

Ministerstvo zdravotnictví Moldavska se opětovně obrátilo na Českou republiku v situaci, kdy byla v Kišiněvě zřízena nová státní nemocnice, kde se soustředí zdravotnická péče o pacienty s Covid-19. Nemocnice se potýká zejména s nedostatečným vybavením. Česká republika v reakci na tuto žádost vyčlenila 10 mil. Kč z prostředků na zahraniční rozvojovou spolupráci. V rámci projektu dodají české firmy MZ Liberec a Linet do Moldavska další zdrojové mosty, postele pro urgentní příjem a další zdravotnické vybavení pro jednotku intenzivní péče.

Smlouva o realizaci projektu byla 1. prosince slavnostně podepsána v Kišiněvě za účasti ministryně zdravotnictví Moldavska, velvyslance ČR a ředitele nemocnice. U příležitosti slavnostního podpisu smlouvy uvedla ministryně zdravotnictví A. Nemerenco: „Dnes každá země v Evropě čelí skutečné hrozbě infekce COVID-19. Současné tempo přenosu je hlavním problémem. Případy COVID-19 se blíží novým rekordním úrovním, zejména v souvislosti s výskytem varianty Omicron. Současná situace a alarmující krátkodobé předpovědi nás nutí jednat. V současné době je na jednotce intenzivní péče Klinické nemocnice Ministerstva zdravotnictví pouze šest lůžek intenzivní péče se všemi potřebnými zdravotnickými přístroji. V této souvislosti projekt významně přispěje k modernizaci jednotky a umožní nemocnici pečovat o více pacientů“.

V Moldavsku jsou tak české výrobky a pomoc v sektoru zdravotnictví viditelné a velmi oceňované. Dochází také k ekonomické návaznosti na rozvojovou a humanitární pomoc, kdy se českým firmám daří získávat zakázky financované dalšími mezinárodními institucemi.

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

 

 

Česká zdravotnická technika v Moldavsku

Česká zdravotnická technika v Moldavsku