по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: České velvyslanectví, ČR na pomoc Moldavsku v boji proti koronavirové,
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko pomáhá Moldavsku v boji s COVID-19, daruje roušky i plicní ventilátory.

Vláda ČR schválila návrh Ministerstva zahraničních věcí ČR na pomoc Moldavsku v boji proti koronavirové pandemii v celkové hodnotě 1,343 mil. EUR. Ze svých zásob Česko daruje celkem 300 tisíc roušek, 100 000 kusů ochranných rukavic, ochranné obleky a 55 plicních ventilátorů.

„Moldavsko bylo zasaženo zároveň pandemií a extrémním suchem, které je nejhorší za posledních 20 let. Rozhodli jsme se proto na žádost moldavské vlády obyvatelům země pomoci,“ vysvětlil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

ČR daruje Moldavsku 300 000 roušek, 100 000 kusů ochranných rukavic, 5 000 ochranných obleků a 55 plicních ventilátorů. Ventilátory pocházejí z původně nizozemského daru, jenž Česko dostalo na podzim loňského roku (celkem ČR obdržela od Nizozemska pomoc ve formě 105 plicních ventilátorů). Pomoc přepravili do země čeští hasiči.

Zásilka humanitární pomoci do Moldavska dorazila 12. února a byla předána do rukou Úřadu pro mimořádné situace a Ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí. Celková hodnota humanitárního daru je 1,343 mil. EUR.

Moldavsko je jednou z prioritních zemí, kam dlouhodobě míří česká humanitární pomoc. Už v listopadu 2020 Česko darovalo roušky, ochranné štíty na obličej, rukavice, ochranné obleky či dezinfekci v hodnotě 123 000 EUR moldavským lékařům a pacientům. České firmy pak dodaly do nemocnic v Calarasi a Causeni nemocniční postele pro urgentní příjem a systémy, které mj. umožňují napojení pacientů na umělou plicní ventilaci za dalších 385 000 EUR.

Podpora České republiky probíhá prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie, v rámci společného přístupu „Team Europe“, který EU a členské státy uplatňují v poskytování pomoci Moldavské republice při překonávání důsledků pandemie COVID-19.