по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda Mezinárodního měnového fondu s Moldavskou republikou

Moldavsko a Mezinárodní měnový fond oznámily dosažení dohody o ekonomickém reformním programu. Dohoda slibuje v průběhu následujících 3 let vyčlenění 179 mil EUR pro Moldavsko a předpokládá se, že bude působit jako katalyzátor pro uvolněné finančních prostředků od dalších mezinárodních dárců.

Sídlo MMF ve Washingtonu

Sídlo MMF ve Washingtonu

Den 26. 7. 2016 bylo oznámeno dosáhnutí technické dohody o ekonomickém reformním programu (staff level agreement) mezi Moldavskou republikou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Tato dohoda je pro Moldavsko klíčová z hlediska zabezpečení finanční stability.

Uzavření dohody se plánovalo již v roce 2015, ale znemožnila to nestabilní politická situace a časté střídání moldavských vlád. V důsledku silné nestability finančního sektoru (vytunelování miliardy USD a následné likvidace tří bank spojených s touto kauzou) pozastavili v roce 2015 nejvýznamnější dárci, včetně Evropské unie, rozpočtovou podporu pro Moldavsko. Dosažení dohody s MMF bude působit jako katalyzátor pro obnovení finanční podpory a rozvojových programů ze strany EU a dalších mezinárodních dárců.

Dohoda předpokládá v následujících třech letech financování ve výši 179 mil. EUR, musí však být ještě schválena vedením MMF, které se očekává v říjnu 2016. Do té doby musí Moldavsko začít realizovat prioritní aktivity, plnění dohody bude průběžně kontrolováno. Na podzim by Moldavsko mělo získat další prostředky ve výši 60 mil. EUR z Rumunska, jedná se o první platbu v rámci celkové půjčky 150 mil. EUR.  Rozpočtovou podporu odblokuje i EU a předpokládá se, že do konce roku poskytne EU Moldavsku 50 mil. EUR.  

Ve schváleném státním rozpočtu na rok 2016 jsou ale předpokládány vyšší příjmy od zahraničních donorů (100 mil EUR od EU) a již nyní je jasné, že Moldavsko získá méně, než plánovalo. Bude tedy nutná revize stávajícího státního rozpočtu.

V rámci dohody s MMF jsou stanoveny dva pilíře:

Prvním je zavedení politik na zajištění makroekonomické a finanční stability. Cílem je napravit nedostatky v netransparentní akcionářské struktuře bank a zvýšit dozor a regulaci ve finančním sektoru. Měnová politika bude i nadále zaměřena na udržení cenové stability v rámci pružného kurzového režimu. Fiskální politika se zaměří na rozumného využívání dostupných limitů financování s cílem posílit veřejné investice a podpořit sociální rozvoj.

Druhým pilířem jsou strukturální reformy zaměřené na zlepšení podnikatelského prostředí, přilákání investic a na zvyšování potenciálu pro hospodářský růst Moldavska. Počáteční opatření se zaměří na pro boj proti korupci, udržitelnou energetickou politiku, reformu rozpočtové a fiskální agendy, zvýšení efektivity výdajů a na snížení rozpočtových a daňových rizik.

Prostředky MMF a následně i dalších institucí jsou určeny jen částečně na rozpočtovou podporu, většinou půjdou na konkrétní projekty, například v oblasti infrastruktury, podstatně tedy zvýší kapacitu Moldavska vypisovat nové tendry. Zvýšení stability a funkčnosti bankovního sektoru zlepší prostředí pro zahraniční investory.

 

 

Zdeněk Krejčí, Kateřina Šilhánková a Dumitru Comerzan, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě