по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Boncom
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská investiční banka a Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj nabízí Moldavsku půjčky

Evropská investiční banka (EIB) podepsala s Ministerstvem financí Moldavska dohodu o půjčce 100 milionů eur na řešení situace pevných odpadu v Moldavsku, plánováno je vyhlašování tenderů. Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) je připravena uvolnit 50 milionů dolarů na zajištění dodávek zemního plynu. 

Řešení situace v oblasti pevných odpadů

Evropská investiční banka (EIB) nabídla vládě Moldavské republiky půjčku ve výši 100 milionů EUR na zlepšení situace v oblasti nakládání s pevnými odpady. Dohoda byla podepsána  19. října 2019. Půjčka bude použita na realizaci projektu „Pevný odpad v Moldavsku“, jehož celková hodnota činí 200 milionů EUR. Půjčka bude nabízena v několika tranších, přičemž první tranše je plánována ve výši 25 milionů EUR. Dle informací ministra hospodářství a infrastruktury Moldavska Anatolia Usati, by mělo k vyhlašování prvních tenderu dojít již na začátku roku 2020.

Úvěr od EIB podpoří implementaci „Strategie pro nakládání s odpady 2013–2027 Moldavské republiky“, budou podpořeny projekty zaměřené na modernizaci a rozvoj systémů nakládání s pevnými odpady v osmi regionech Moldavska. Projekty umožní regionům zavést nové systémy sběru odpadů, zřídit zařízení na zpracování odpadu, včetně biologického materiálu a regionální sanitární sklady, dojde i k rekultivaci nebo uzavření nevyhovujících skládek. Cílem projektů je snížit negativní dopady na životní prostředí a na zdraví obyvatel.

Úvěr EIB bude financovat až 50% celkových nákladů přičemž zbývající prostředky poskytne Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a své vlastní prostředky vloží i moldavská vláda.

Technickou asistenci pro vytvoření studií proveditelnosti poskytla také Česká rozvojová agentura, která financovala přípravu studií proveditelnosti na jihu Moldavska, projekt financovaný Českou rozvojovou agenturou v celkové výši 800 000 EUR realizovala česká firma Ircon, technickou asistenci poskytla také německá rozvojová agentura GIZ. 

Slavnostní podpis dohody mezi EIB a Ministerstvem financí Moldavska

Slavnostní podpis dohody mezi EIB a Ministerstvem financí Moldavska

Zajištění dodávek zemního plynu

Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) nabídne Moldavsku půjčku ve výši 50 milionů dolarů na zajištění dodávek zemního plynu v zemi. Za tímto účelem byla dne 11. 12. 2019 mezi předsedou vlády Ionem Chicu a ředitelem EBRD Matteo Patrone podepsána dohoda na podporu projektu „Nástroj pro nákup plynu v případě nouze“.

Prozatím nebylo vyjasněno, kde bude tento plyn nakupován, nákup je možný na Ukrajině nebo v zemích EU. Platnost smlouvy o tranzitu zemního plynu podepsané mezi Ukrajinou a Ruskou federací končí dne 31. prosince 2019 a obě země prozatím nemohou dosáhnout dohody o jejím obnovení.

Předseda vlády uvedl, že tato pomoc je jedním z možných řešení scénáře, v němž Moldavsko od 1. ledna 2020 nebude již dostávat zemní plyn tradiční trasou. Ion Chicu uvedl: „Stále zůstáváme optimističtí, že se Gasprom a Ukrajina dohodnou, řekl bych, že příjem plynu přes Bulharsko-Rumunsko, bude aktivován jako scénář dva. Moldovagas identifikoval několik zdrojů, cena však nebude stejná, jako v případě Gaspromu, ale bude vyšší.“ Více detailů premiér neuvedl s tím, že probíhá vyjednávání.

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě