по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert u příležitosti darování koncetního piana Petrof moldavské filharmonii

Dne 21. května 2021 se v kišiněvském Paláci republiky uskutečnil slavnostní koncert vážné hudby, který organizovala Národní filharmonie ve spolupráci s velvyslanectvím a  společností Premier Energy.  V rámci koncertu byl předán koncertní klavír české firmy Petrof v hodnotě dva miliony korun, který zmíněná společnost věnovala nedávným požárem postižené Národní filharmonii.

Společnost Prima Energy je součástí české investiční skupiny Emma Capital, která distribuuje na přibližně dvou třetinách moldavského území elektrickou energii. Velvyslanectví ČR v Kišiněvě přispělo podporou při transportu klavíru do Moldavska.  

Velvyslanec ČR S. Kázecký v úvodu koncertu vyzdvihnul současnou úroveň česko-moldavské spolupráce a přiblížil tradici českého výrobce klavírů. Zástupce společnosti Prima Energy v Moldavsku Jose Luis Gomez Pascual představil aktivity společnosti s českým kapitálem.  

V průběhu koncertu vystoupilo spolu se Symfonickým orchestrem národní filharmonie několik desítek moldavských umělců, kteří v rámci dvouhodinového programu publiku představili skladby světové, české i moldavské vážné hudby (A. Dvořák, B. Smetana, F. Chopin, C. Debussy, G. Gershwin, P. Sarassate L. v. Beethoven, E. Doga atd.).  Středem pozornosti bylo vystoupení legendárního moldavského skladatele E. Dogy, který zahrál s doprovodem orchestru jednu z vlastních skladeb.