по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Návštěva Senátu České republiky v Moldavsku (Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Senátu České republiky v Moldavsku

Od 18. do 21. října probíhala návštěva delegace Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Senátní komise pro krajany v Moldavsku. V průběhu cesty se delegace setkala s nejvýznamnějšími představiteli Moldavska, navštívila české krajany v Holuboaia, projekty financované v rámci rozvojové pomoci České republiky a setkala se s představiteli Gagauzie.

19. října se delegace setkala s prezidentkou Moldavska, J. E. paní Maia Sandu a proběhla diskuse o aktuální situaci v Moldavsku a o probíhajících reformách. P. prezidentka také poděkovala za podporu, kterou Česká republika v průběhu let Moldavsku poskytla, velmi významná byla pro Moldavsko pomoc v boji proti pandemii Covid-19.

Během návštěvy Parlamentu Moldavska se delegace setkala s předsedou Parlamentu, I. Grosu a s místopředsedou Parlamentu M. Popsoi a byly projednány priority Parlamentu a možné způsoby rozšíření spolupráce s Českou republikou. Představitelé Parlamentu Moldavska projevili zájem o přenos zkušeností České republiky s procesem evropské integrace. Byly diskutovány otázky spojené s reformou spravedlnosti a perspektivy Východního partnerství, jednání se týkala také příprav České republiky na předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022. Česká delegace se dále setkala s předsedy partnerských parlamentních komisí, kde byly diskutovány otázky spojené s bezpečností, zejména s energetickou bezpečností Moldavska, a například problematika moldavské diaspory. Zmíněna byla také potřeba posílení kapacit moldavských institucí. Následně proběhla jednání s N. Popescu, Ministrem zahraničních věcí a evropské integrace a V. Kulminskim, Místopředsedou vlády pro reintegraci. Proběhla diskuze o zahraničně politických otázkách a o významu exportu Moldavska do EU, který kontinuálně roste a představitelé Senátu ČR podpořili pro-evropské směřování Moldavska. Senátoři získali také informace a aktuálním vztahu Moldavska a Podněstří.

20. října navštívila delegace krajanskou komunitu ve vesnici Holuboaia, kde bylo při příležitosti návštěvy otevřeno muzeum historie a proběhlo představení českého krajanského spolku Perličky. Následovala návštěva Centra domácí péče v Ceadar Lunga, to vzniklo z prostředků české rozvojové pomoci a nyní je plně financováno z rozpočtu regionu. Delegace navštívila také Comrat a setkala se s představiteli autonomní oblasti Gagauzie. Seznámili se s historií a současnou situací v Gagauzii, byly diskutovány otázky jazyka, školství, zdravotního a sociálního sytému.

Cesta delegace Senátu do České republiky byla organizována nedlouho po zářijové cestě Ministra zahraničí ČR do Moldavska, další bilaterální jednání a cesty jsou plánovány a Česká republika je připravena i nadále podporovat Moldavsko a spolupracovat na konkrétních otázkách a projektech.

Návštěva delegace v Huluboaia

Návštěva delegace v Huluboaia

 

Návštěva delegace v Centru domácí péče v Ceadir-Lunga

Návštěva delegace v Centru domácí péče v Ceadir-Lunga