по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěchy moldavského vinařství v roce 2019 a neradostný výhled do budoucnosti

Jedno z klíčových odvětví moldavské ekonomiky je vinařství, kde v posledních letech převažoval progresivní trend. V roce 2019 dosáhlo Moldavsko, navzdory nadprodukci vína ve světě, dobých výsledků ve vývozu vína i v počtu získaných ocenění. Celkový objem prodaného vína na zahraničních trzích vzrostl v roce 2019 o 10% oproti roku 2018, vinaři dokázali v zahraničí prodat 80% vyrobeného vína, a to v 71 zemích. O 20% se zvýšily také příjmy z vývozu destilátů.

Moldavské vinařství Cricova

Moldavské vinařství Cricova

V roce 2019 vyvezlo Moldavsko vína v lahvích v hodnotě 80 mil. USD, což představuje roční nárůst o 9%. Objem vyváženého nebaleného vína dosáhla hodnoty 58 mil. USD, což je nárůst o 3% oproti roku 2018. Hlavním cílem vývozu moldavských lahvových vín bylo Rumunsko, Polsko a Rusko. Hlavní destinace pro vývoz nebaleného vína jsou Bělorusko, Gruzie, Rusko, Británie, Česká republika, Rumunsko, Německo, Ukrajina, Čína a Itálie.

V případě Moldavska hraje pěstování a výroba vína důležitou roli ve vytváření pracovních míst ve venkovských oblastech. Podle údajů vinařského registru je v Moldavsku registrováno 36 500 majitelů vinic a 199 oficiálních producentů vína, téměř 70% těchto producentů má své vlastní vinice. Celková rozloha vinic v Moldavsku je 124 000 hektarů. Z toho je prozatím 50 200 hektarů ve vinařském registru zapsáno.

V roce 2019 bylo do pěstování a výroby vína investováno více než 31 mil. USD. Téměř 20% těchto investic bylo pokryto státem ze Státního dotačního fondu, z této částky bylo 1,4 mil. USD investováno do modernizace vinařství 13,5 mil. USD do výsadby nových a vykořeňování starých vinic.

V posledních letech vinaři stále více vyrábějí vína s chráněným zeměpisným označením (IGP), prudký nárůst o 40% byl v roce 2019 zaznamenán v sektorů šumivého vína s chráněným zeměpisným označením. K takovému nárůstu přispěl i registr vinohradů a vína, jehož založení v Moldavsku financovala Česká rozvojová agentura v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR, a to v partnerství s americkou rozvojovou agenturou USAID.

Podle údajů Národního úřadu pro hrozny a víno získala v roce 2019 lahvová vína vyrobená v Moldavsku 842 ocenění na 43 specializovaných mezinárodních soutěžích. 61 moldavských vinařství tak získalo ocenění od zahraničních porot, vůdcem v počtu ocenění zůstává vinařství Fautor se rekordním počtem 124 obdržených medailí. Následují vinařství Purcari a Chateau Vartely a Cricova, které si udržují svou pozici, mezi vítězi se ale objevila i nová vinařství, jako Imperial Vin, Aurelius Winery, Chateau Cristi a Suvorov Vin.

Pandemie COVID-19 ovlivňuje globální odvětví pěstování a výroby vína po celém světě, včetně Moldavska. Dle Národní agentury pro hrozny a víno se vývoz moldavských vinařských produktů v roce 2020 může ve srovnání s rokem 2019 snížit o 30-50%. Podle statistik se vývoz vinařských produktů z Moldavska již v březnu 2020 snížil v porovnání se stejným obdobím roku 2019 o 9%. Mezi hlavní důvody očekávaného poklesu patří logistická omezení způsobená karanténními opatřeními, snížená poptávka na tradičních trzích a odklad nebo zrušení akcí na propagaci vína. Pandemie bohužel přichází v době, kdy se moldavské vinařství teprve začalo pomalu vymaňovat ze systémové krize, vyvolané zejména několika ruskými zákazy dovozu moldavských vinařských produktů v minulosti.

Kateřina Šilhánková, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Moldavsku