по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci moldavských měst se seznámili s českými technologiemi pro chytrá města

Ve dnech 12. až 16. září 2021 proběhla mise zástupců pěti moldavských měst do České republiky. Hlavním cílem bylo představit české inovativní technologie a řešení v oblasti inteligentní dopravy a chytrých měst. 

Incomingovou misi financovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Zúčastnili se jí tři zástupci radnice v Kišiněvě a dále zástupci měst Balti, Cahul, Comrat a Ungheni.

Program delegace začal v Praze a byl zahájen přijetím na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, následovalo setkání na dopravním odboru Magistrátu hl. m. Prahy. Z Prahy pokračovala delegace do Brna a Zlína, v obou městech navštívila delegace dopravní podniky a seznámila se se systémem fungování veřejné dopravy. V Brně navštívila delegace také Brněnské komunikace, zabývající se správou a údržbou světelné dopravní signalizace, telematických technologií a parkováním a Technické sítě Brno, které zabezpečují správu a provoz veřejného osvětlení města.

Moldavská delegace v ČR

Moldavská delegace v ČR

Podstatnou část programu Praze, Brně i Zlíně tvořily návštěvy několika českých firem, které podnikají v oblasti inteligentní dopravy. V Praze proběhla návštěva Green Center, českého výrobce a dodavatele automatických parkovacích systémů a MPLA, provozovatele mobilního platebního systému parkovného. Dále proběhla návštěva firmy SmartPlan v rámci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, kde se věnují implementaci konceptu a řešení v oblasti Smart City a inteligentní dopravy. V Brně byla zorganizována návštěva společnosti Herman systems, která dodává informační, odbavovací, komunikační a řídicí systémy MHD a RCE systems, která působí v oblasti robotiky, počítačového vidění a vestavěných systémů. Navštívena byla i firma DATmoLUX, která se zabývá veřejným osvětlením a aktuálně se připravuje na cestu do moldavského města Ungheni, kde bude v rámci české rozvojové spolupráce probíhat projekt veřejného osvětlení. Ve Zlíně proběhla návštěva firmy Cross Zlín, která se věnuje projektům chytrých měst a inteligentních dopravních technologií a realizuje v Moldavsku několik projektů. Byla navštívena i společnost Incinity, která vyvíjí integrační platformu Invipo, její použití je aktuálně připravováno pro Státní správu silnic v Kišiněvě.

Delegace představitelů moldavských měst tak získala přehled o tom, jak funguje inteligentní doprava a chytrá města v praxi a seznámili se s konkrétními českými technologiemi a řešeními. Některé města plánují v brzké budoucnosti řešit dopravní situaci, parkování, veřejné osvětlení a další problematiku měst a budou tak moci využít zkušenosti získané v ČR při plánování konkrétních řešení pro svá města.

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě