по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení pro cesty do Moldavska

Dne 4. 3. 2021 byla zrušena omezení pro cestující z rizikových zemí a namísto nich byla zavedena plošná opatření pro všechny cestovatele.
 

 1. VYCESTOVÁNÍ  Z ČR  a  NÁVRAT DO ČR

 

„Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00.00 dne 27. února 2021:

http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956

 

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví:

https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví. Blíže viz: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

 

Každá osoba, která vstupuje do země,  musí při vstupu vyplnit epidemiologický dotazník a učinit prohlášení o odpovědnosti za dodržení režimu karantény na určeném místě. (V případě nezletilých do 14 let učiní prohlášení zákonný zástupce).

 

Výjimka z povinnosti nastoupit do karantény platí pro následující kategorie osob (pokud nevykazují příznaky onemocnění):

 

  • osoby, který při vstupu předloží potvrzení o PCR testu na koronavirus s negativním výsledkem. Musí být v anglickém, rumunském, ruském nebo francouzském jazyce a musí být provedeno méně než 72 hodin před odjezdem (v případě využití hromadných dopravních prostředků) anebo 72 hodin před vstupem do MD (v případě cesty vlastním dopravním prostředkem). Test musí být opatřen QR kódem (Quick Response Code). 
  • děti do 5 let
  • řidiče nákladní a osobní dopravy
  • osoby cestující za účelem ochrany zdraví nebo humanitárním účelem
  • studenty (v některých případech stanovených Rozhodnutím)
  • osoby cestující s pracovním účelem (které mají pracovní vízum, povolení k pobytu, nebo jiný dokument zahrnující pozvání či pracovní smlouvu s právnickou osobou, která má sídlo v MD)
  • držitele diplomatických pasů
  • sportovce (v některých případech stanovených Rozhodnutím)
  • cestující v tranzitu
  • osoby, které předloží potvrzení o očkování včetně potrvzení o  očkování druhou dávkou

Podrobnosti viz Rozhodnutí Národní mimořádné komise pro veřejné zdraví č. 51 ze dne 9. března 2021. https://www.gov.md

Aktualizace: dne 1.4. 2021 bylo přijato nařízení č. 1, ve kterém nejsou výjimky uvedeny. Podle sdělení Pohraniční policie budou ale výjimky podle předchozího nařízení zatím uplatňovány.   

 

3. DOPRAVA:

Fungují některé  mezinárodní autobusové, letecké i vlakové spoje. Některé hraniční přechody jsou uzavřené pro cizince. Aktuální informace viz stránka moldavské pohraniční policie: http://www.border.gov.md

 

4. OPATŘENÍ:

Ve veřejných  prostorech je povinnost používat roušku a dodržovat hygienická opatření (měření teploty, sociální odstup).  Omezen je provoz nočních klubů, lázeňských zařízení,  pořádání rodinných a společenských akcí atd. V některých zvláště postižených regionech mohou být zavedena omezení pobytu a poskytování služeb. Byl zaveden zákaz vycházení v době od 23.00 do 5.00 hodin (s výjimkou několika prokázaných účelů). Přehled platných nařízení viz stránka vlády https://www.gov.md

 

 5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Pohotovostní linky velvyslanectví ČR v Kišiněvě:

+37379707999

+37360080806

 

Informační linka pohraniční policie Moldavska:

+37322259717

 

Úřad vlády Moldavska: https://gov.md

 

Ministerstvo zdravotnictví: https://msmps.gov.md

 

Úřad pro migraci a azyl: https://bma.gov.md

 

Pohraniční policie: http://www.border.gov.md

 

V případě zdravotních problémů v Moldavsku je možné se obrátit na místní číslo pohotovostní služby 112 (s operátorem je možné komunikovat rumunsky, rusky, anglicky).

 

Aktuální pravidla pro vycestování a návrat do ČR naleznete na stránkách ministerstva vnitra ČR:  https://www.mvcr.cz a MZV ČR  https://www.mzv.cz