по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obnovení omezení pro vstup do Moldavska pro osoby cestující z ČR od 14. září

Moldavská vláda aktualizovala 11.9.  seznam rizikových zemí. Od 14. září budou pro osoby cestující z ČR platit omezení vstupu na území Moldavska.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

 

Moldavská vláda přijala 28.8. klasifikaci zemí na bezpečné a rizikové - pro rizikové od 1. září  nadále platí dosavadní omezení vstupu, zatímco pro cesty z bezpečných zemí jsou omezení zrušena. ČR byla doplněna na seznam rizikových zemí s platností od 14.9. Omezení platí i pro všechny, kteří některou rizikovou zemí projíždějí, včetně letištního tranzitu. 

V seznamu jsou dále uvedeny jako rizikové také obě sousední země Rumunsko a Ukrajina.  Seznam rizikových zemí je k dispozici na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví a moldavské vlády (viz oddíl Odkazy na místní instituce). Seznam se bude aktualizovat vždy po 14 dnech.

Z rizikové zóny mohou vstupovat do Moldavska jen následující kategorie osob:   řidiči podílející se na  osobní nebo nákladní přepravě,  osoby cestující za pracovním účelem (s pracovním vízem, povolením k pobytu nebo jiným ekvivalentním dokumentem),   diplomaté a pracovníci mezinárodních organizací akreditovaných v Moldavsku a jejich rodinní příslušníci, osoby vstupující za účelem tranzitu včetně  repatriovaných osob,  osoby cestující za účelem zdravotního ošetření nebo z humanitárních důvodů (včetně doprovodu). Výjimka dále platí i pro volební pozorovatele a novináře.

Do země mohou vedle navracejících se moldavských občanů, dále vstupovat i  osoby bez státní příslušnosti,  osoby s povolením k pobytu na území Moldavska,  rodinní příslušníci moldavských občanů a rodinní příslušníci cizinců s dlouhodobým pobytem v Moldavsku (pro kategorie cestovatelů v tomto odstavci platí povinnost 14-denní karantény).

 

DOPRAVA:

Fungují některé  mezinárodní autobusové, letecké i vlakové spoje. Některé hraniční přechody jsou uzavřené pro cizince. Aktuální informace viz stránka moldavské pohraniční policie: http://www.border.gov.md

 

OPATŘENÍ:

Znovu byly otevřeny všechny druhy obchodů, začaly fungovat hotely a restaurace. Ve veřejných uzavřených prostorech je povinnost používat roušku a dodržovat hygienická opatření (měření teploty, sociální odstup, skupiny pouze do 3 osob).  Osoby starší než 63 let by neměly opouštět obydlí bez vážného důvodu.  Omezen je provoz nočních klubů, lázeňských zařízení,  pořádání rodinných a společenských akcí atd.

 

 ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Pohotovostní linky velvyslanectví ČR v Kišiněvě:

+37379707999

+37360080806

 

Informační linka pohraniční policie Moldavska:

+37322259717

 

Úřad vlády Moldavska: https://gov.md

 

Ministerstvo zdravotnictví: https://msmps.gov.md

 

Úřad pro migraci a azyl: https://bma.gov.md

 

Pohraniční policie: http://www.border.gov.md

 

V případě zdravotních problémů v Moldavsku je možné se obrátit na místní číslo pohotovostní služby 112 (s operátorem je možné komunikovat rumunsky, rusky, anglicky).

 

Aktuální pravidla pro vycestování a návrat do ČR naleznete na stránkách ministerstva vnitra ČR:  https://www.mvcr.cz a MZV ČR  https://www.mzv.cz