по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu na území Moldavska

(Archivní článek, platnost skončena 27.08.2020.)

Níže naleznete informace týkající se podmínek vstupu na území Moldavska
 

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

 

MZV doporučuje cestovat do  zemí s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 a ostatních zemí světa  jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě.

Aktuální pravidla pro vycestování a návrat do ČR naleznete na stránkách ministerstva vnitra ČR:  https://www.mvcr.cz

Hodnocení zemí z hlediska rizika: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

 

Hranice  Moldavska jsou uzavřené pro cizince do 31. 8. 2020   s výjimkou následujících kategorií osob:   řidiči podílející se na přepravě zboží nebo osob,   některé cesty za pracovním účelem (doložené pracovním vízem, povolením k pobytu nebo jiným ekvivalentním dokumentem),   diplomaté a pracovníci mezinárodních organizací akreditovaných v Moldavsku a jejich rodinní příslušníci, vstup za účelem tranzitu včetně  repatriovaných osob,  cesta za účelem zdravotního ošetření nebo z humanitárních d§ůvodů (včetně doprovázející osoby).  Do země mohou vedle navracejících se moldavských občanů, dále vstupovat i  osoby bez státní příslušnosti,  osoby s povolením k pobytu na území Moldavska a  rodinní příslušníci moldavských občanů. V konkrétních případech doporučujeme kontaktovat velvyslanectví Moldavska v Praze nebo linku moldavské pohraniční policie (kontakt uveden v přehledu v oddíle 5). Dále viz odkazy na nařízení moldavské vlády (v rumunštině a ruštině):   

 

https://www.gov.md/sites/default/files/hotarire_cnesp_nr._21_din_24.07.2020.pdf

https://gov.md/sites/default/files/hotararea_cnesp_17_23.06.20.pdf

http://https://gov.md/sites/default/files/postanovlenie_nchkoz_no_17_ot_23.06.20.pdf

 

3. DOPRAVA:

 

Začaly fungovat některé  mezinárodní autobusové nebo vlakové spoje. Bylo zrušeno pozastavení mezinárodní letecké dopravy. Některé hraniční přechody jsou uzavřené pro cizince. Aktuální informace viz stránka moldavské pohraniční policie: http://www.border.gov.md

 

4. OPATŘENÍ:

Znovu byly otevřeny všechny druhy obchodů, začaly fungovat hotely a restaurace. Ve veřejných uzavřených prostorech je povinnost používat roušku a dodržovat hygienická opatření (měření teploty, sociální odstup, skupiny pouze do 3 osob).  Osoby starší než 63 let by neměly opouštět obydlí bez vážného důvodu.  Omezen je provoz nočních klubů, lázeňských zařízení,  pořádání rodinných a společenských akcí atd.

 

 

 

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

 

Pohotovostní linky velvyslanectví ČR v Kišiněvě:

+37379707999

+37360080806

 

Informační linka pohraniční policie Moldavska:

+37322259717

 

Úřad vlády Moldavska: https://gov.md

 

Ministerstvo zdravotnictví: https://msmps.gov.md

 

Úřad pro migraci a azyl: https://bma.gov.md

 

Pohraniční policie: http://www.border.gov.md

 

V případě zdravotních problémů v Moldavsku je možné se obrátit na místní číslo pohotovostní služby 112 (s operátorem je možné komunikovat rumunsky, rusky, anglicky).