по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny

Žádost o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny v České republice je oprávněn podat cizinec, který je:

  • manželem cizince s povoleným pobytem,
  • nezletilým nebo zletilým nezaopatřeným dítětem cizince s povoleným pobytem,
  • nezletilým nebo zletilým nezaopatřeným dítětem manžela cizince s povoleným pobytem,
  • nezletilým cizincem, který byl cizinci s povoleným pobytem na území nebo jeho manželu rozhodnutím příslušného orgánu svěřen do náhradní rodinné péče, nebo který byl cizincem s povoleným pobytem na území nebo jeho manželem osvojen anebo jehož poručníkem nebo manželem jeho poručníka je cizinec s povoleným pobytem na území, pokud se bude péče o nezletilého cizince vykonávat na území,
  • rodičem nezletilého cizince, kterému byl udělen azyl podle zvláštního právního předpisu; nemá-li tento nezletilý cizinec rodiče, je oprávněn žádost podat jiný jeho přímý příbuzný ve vzestupné linii, a není-li takového příbuzného, je žádost oprávněn podat poručník nezletilého cizince,
  • osamělým cizincem starším 65 let nebo bez ohledu na věk cizincem, který se o sebe nedokáže ze zdravotních důvodů sám postarat, jde-li o sloučení rodiny s rodičem nebo dítětem s povoleným pobytem na území.

Další informace lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

K podání žádosti o dlouhodobý pobyt je od dosažení 12 let věku nutná osobní přítomnost žadatele (v případě žadatele, který nedosáhl věku 15 let, také jeho zákonného zástupce). Příjem žádostí o pobytová oprávnění je organizován na základě registrace k podání žádosti. Žadatel je proto povinen si předem sjednat termín k podání žádosti o dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny a tuto žádost podat osobně. Neučiní-li tak, je jeho žádost nepřijatelná.

Náležitosti k žádosti:

  • vyplněný formulář žádosti o udělení dlouhodobého pobytu;
  • platný cestovní pas, který není starší 10 let, obsahuje nejméně 2 volné stránky a doba jeho platnosti je delší nejméně o 3 měsíce, než je doba platnosti dlouhodobého víza. K žádosti je třeba doložit i kopii stránek cestovního pasu s údaji o žadateli.
  • 2 fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm), odpovídající současné podobě žadatele;
  • originák dokladu prokazujícího příbuzenský vztah k nositeli oprávnění ke sloučení rodiny, například rodný list, oddací list, doklad o nezaopatřenosti, doklad o poručnictví, doklad prokazující osamělost cizince či jeho zdravotní stav.
  • doklad o zajištění prostředků k pobytu na území ČR. Jde o doklad prokazující, že úhrnný měsíční příjem rodiny po sloučení nebude nižší než součet částek životních minim členů rodiny a nejvyšší částky normativních nákladů na bydlení stanovených pro účely příspěvku na bydlení zvláštním právním předpisem nebo částky, kterou cizinec věrohodně prokáže jako částku skutečných odůvodněných nákladů vynakládaných na bydlení rodiny. Za příjem se považuje příjem započitatelný podle zákona o životním a existenčním minimu, s výjimkou jednorázového příjmu, přídavku na dítě, podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci a dávek v systému pomoci v hmotné nouzi; pro účely výpočtu příjmu se § 8 odst. 2 až 4 zákona o životním a existenčním minimu nepoužije.  Další informace k prokázání prostředků k dlouhodobému pobytu na území ČR lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR
  • doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území ČR. Takovým dokladem může být například potvrzení o zajištění ubytování žadatele s úředně ověřeným podpisem vlastníka nemovitosti, nebo smlouva o nájmu mezi žadatelem a vlastníkem nemovitosti. Další informace k dokladu o zajištění ubytování lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
  • doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů jako podklad k posouzení trestní zachovalosti.Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě v souladu s § 31 odst. 3 písm. a) zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR žádá všechny žadatele o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty, kteří budou podávat žádosti na tomto zastupitelském úřadu, aby spolu se žádostí o dlouhodobé vízum/pobyt předložili doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem a dále stejný doklad vydaný státy, ve kterých žadatel pobýval v posledních 3 letech nepřetržitě po dobu delší 6 měsíců, nebo čestné prohlášení v případě, že tento stát takový doklad nevydává. Tento doklad nepředkládají žadatelé, kteří ještě nedosáhli věku 15 let. Výpis z rejstříku trestů Moldávie nesmí být starší 3 měsíců ode dne jeho vydání.
  • v případě, že žadatel nedosáhl věku 18 let, je třeba předložit souhlas rodičů (originál), popřípadě jiných zákonných zástupců nebo poručníků, s pobytem dítěte na území; souhlas rodiče, zákonného zástupce nebo poručníka se nevyžaduje, jde-li o rodiče, zákonného zástupce nebo poručníka, který za dítě podal žádost nebo se kterým bude dítě společně pobývat na území, a dále pokud cizinec prokáže, že souhlas nemůže z důvodů na jeho vůli nezávislých předložit, nebo pokud již dítě pobývá na území na základě dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu za jiným účelem. Podpis na souhlasu nemusí být úředně ověřen.
  • v případě žadatele, který je zletilým nezaopatřeným cizincem (například žadatel, který již dosáhl věku 18 let, ale stále ještě studuje), je třeba doložit doklad o nezaopatřenosti. Takovým dokladem může být například potvrzení o studiu žadatele s uvedením doby jeho studia.

Cestovní doklad a matriční doklad (doklad potvrzující účel pobytu v ČR) musejí být předloženy v originále. Ostatní doklady je třeba předložit v originále nebo v úředně ověřené kopii. Pokud nejsou vyhotoveny v českém nebo slovenském jazyce, je třeba, aby byly předloženy v úředním překladu do českého nebo slovenského jazyka.

Náležitosti k žádosti o udělení dlouhodobého pobytu za účelem studia nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu, matričních dokladů a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě. Výpis z rejstříku trestů Moldávie nesmí být starší 3 měsíců ode dne jeho vydání.

Při podání žádosti o dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny je nutné uhradit správní poplatek.

Žádost se podává na úředním tiskopisu. Žádost je třeba vyplnit strojem nebo hůlkovým písmem v českém jazyce. Je třeba uvést všechny údaje, které jsou v žádosti požadovány.

Kromě originálů, nebo ověřených kopií dokumentů, prosíme o kopie všech doložených dokumentů, dále prosíme o kopii moldavského občanského průkazu - ID, včetně údajů o registraci místa pobytu v Moldávii.

Lhůta pro vyřízení žádosti o dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny činí 270 dnů.

Po kladném vyřízení žádosti o dlouhodobý pobyt, před vyznačením víza pro převzetí dlouhodobého pobytu za účelem sloučení rodiny, je žadatel povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění.

Povolení k dlouhodobému pobytu se vydá na dobu odpovídající v případě společného soužití rodiny době platnosti průkazu o povolení k pobytu, který byl vydán nositeli oprávnění ke sloučení rodiny, nejméně však

  • na 1 rok,
  • 2 roky v případě společného soužití rodiny, bylo-li nositeli oprávnění ke sloučení rodiny vydáno povolení k trvalému pobytu.

přílohy

foto_vzor_UA_web 652 KB PDF (Acrobat dokument) 2.8.2011