по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Povolení k trvalému pobytu pro krajany

Cizinci, kteří mají prokazatelně český původ (krajané), mohou žádat o povolení k trvalému pobytu z důvodů hodných zvláštního zřetele podle § 66 odst. 1 písm. b) zákona 326/1999 Sb. (zákon o pobytu cizinců na území České republiky), bez splnění podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území ČR. O stejný typ pobytového oprávnění může žádat i manžel/manželka nebo nezletilé dítě daného cizince. Další informace lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

K podání žádosti o trvalý pobyt je od dosažení 12 let věku nutná osobní přítomnost žadatele (v případě žadatele, který nedosáhl věku 15 let, také jeho zákonného zástupce). Příjem žádostí o pobytová oprávnění je organizován na základě registrace k podání žádosti. Žadatel je proto povinen si předem sjednat termín k podání žádosti o trvalý pobyt a tuto žádost podat osobně. Neučiní-li tak, je jeho žádost nepřijatelná.

Náležitosti k žádosti:

  • vyplněný formulář žádosti o trvalý pobyt
  • platný cestovní pas, který není starší 10 let, obsahuje nejméně 2 volné stránky a doba jeho platnosti je delší nejméně o 3 měsíce, než je doba platnosti dlouhodobého víza. K žádosti je třeba doložit i kopii stránek cestovního pasu s údaji o žadateli.
  • 2 fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm), odpovídající současné podobě žadatele;
  • originál potvrzení o příslušnosti k české krajanské komunitě.
  • doklad o zajištění prostředků k pobytu na území ČR. Jde o doklad prokazující, že příjem cizince je pravidelný a úhrnný měsíční příjem cizince a společně s ním posuzovaných osob pobývajících na území nebude nižší než součet částek životních minim cizince a s ním společně posuzovaných osob a nejvyšší částky normativních nákladů na bydlení stanovených pro účely příspěvku na bydlení zvláštním právním předpisem nebo částky, kterou cizinec věrohodně prokáže jako částku skutečných odůvodněných nákladů vynakládaných na bydlení své a společně posuzovaných osob. Za příjem se považuje příjem započitatelný podle zákona o životním a existenčním minimu, s výjimkou jednorázového příjmu, přídavku na dítě, podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci a dávek v systému pomoci v hmotné nouzi; pro účely výpočtu příjmu se § 8 odst. 2 až 4 zákona o životním a existenčním minimu nepoužije. Další informace k prokázání prostředků k trvalému pobytu na území ČR lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
  • doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území ČR. Takovým dokladem může být například potvrzení o zajištění ubytování žadatele s úředně ověřeným podpisem vlastníka nemovitosti, nebo smlouva o nájmu mezi žadatelem a vlastníkem nemovitosti. Další informace k dokladu o zajištění ubytování lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
  • doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů jako podklad k posouzení trestní zachovalosti. Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě v souladu s § 31 odst. 3 písm. a) zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR žádá všechny žadatele o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty, kteří budou podávat žádosti na tomto zastupitelském úřadu, aby spolu se žádostí o dlouhodobé vízum/pobyt předložili doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem a dále stejný doklad vydaný státy, ve kterých žadatel pobýval v posledních 3 letech nepřetržitě po dobu delší 6 měsíců, nebo čestné prohlášení v případě, že tento stát takový doklad nevydává. Tento doklad nepředkládají žadatelé, kteří ještě nedosáhli věku 15 let. Výpis z rejstříku trestů Moldávie nesmí být starší 3 měsíců ode dne jeho vydání.
  • v případě, že žadatel nedosáhl věku 18 let, je třeba předložit souhlas rodičů (originál), popřípadě jiných zákonných zástupců nebo poručníků, s trvalým pobytem dítěte na území; souhlas rodiče, zákonného zástupce nebo poručníka se nevyžaduje, jde-li o rodiče, zákonného zástupce nebo poručníka, který za dítě podal žádost nebo se kterým bude dítě společně pobývat na území, a dále pokud cizinec prokáže, že souhlas nemůže z důvodů na jeho vůli nezávislých předložit, nebo pokud již dítě pobývá na území na základě dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu. Podpis na souhlasu nemusí být úředně ověřen.
  • písemné odůvodnění, jehož součástí bude i  životopis žadatele, ve kterém budou uvedeny další zřetele hodné důvody žádosti o trvalý pobyt, vyjma českého původu. Osnovu pro zpracování zdůvodnění a životopisu lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

  • manžel/manželka nebo nezletilé dítě žadatele, kteří nemají vlastní potvrzení o příslušnosti k české krajanské komunitě, předloží ke své žádosti originál oddacího listu/rodného listu a originál potvrzení o příslušnosti ke krajanské komunitě svého manžela/rodiče.

  • v případě žádosti o asistenci krajan (ani jeho rodinní příslušníci) nemusí předložit doklad o zajištění finančních prostředků ani ubytování, je však zároveň povinen napsat volnou formou žádost o zařazení do asistenčního programu a zdůvodnění, proč potřebuje pomoc od ČR.

Cestovní doklad a matriční doklad potvrzující účel pobytu v ČR musejí být předloženy v originále. Ostatní doklady je třeba předložit v originále nebo v úředně ověřené kopii. Pokud nejsou vyhotoveny v českém nebo slovenském jazyce, je třeba, aby byly předloženy v úředním překladu do českého nebo slovenského jazyka.

Náležitosti k žádosti o povolení k trvalému pobytu nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu, matričních dokladů a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě. Výpis z rejstříku trestů Moldávie nesmí být starší 3 měsíců ode dne jeho vydání.

Při podání žádosti o povolení k trvalému pobytu je nutné uhradit správní poplatek.

Žádost se podává na úředním tiskopisu. Žádost je třeba vyplnit strojem nebo hůlkovým písmem v českém jazyce. Je třeba uvést všechny údaje, které jsou v žádosti požadovány.

Kromě originálů, nebo ověřených kopií dokumentů, prosíme o kopie všech doložených dokumentů, dále prosíme o kopii občanského průkazu a dokladu potvrzujícího místo hlášeného pobytu v Moldavsku.

Lhůta pro vyřízení žádosti o trvalý pobyt činí 180 dnů.

Po kladném vyřízení žádosti o trvalý pobyt, před vyznačením víza pro převzetí trvalého pobytu, je žadatel povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění.

přílohy

foto_vzor_UA_web 652 KB PDF (Acrobat dokument) 2.8.2011