по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

O cestování do Podněstří-doporučení a varování

Cizinci, kteří přicestují do Moldavské republiky přes vnější hranici v oblasti tzv. Podněstří, nejsou moldavskými migračními orgány zaneseni do evidence cizinců, a nastává jim proto povinnost zaregistrovat se do 72 hodin od vstupu na území Moldavské republiky na pobočkách Ministerstva pro informační technologie a spoje, nebo pobočkách Úřadu pro migraci a azyl (spadajícího pod Ministerstvo vnitra Moldavské republiky).

Moldavská republika vznikla 27. srpna 1991 vyhlášením nezávislosti na rozpadajícím se Sovětském svazu. Ještě před tím vyhlásila samostatnost oblast Moldavské SSR ležící na levém břehu řeky Dněstr označovaná jako "Podněsterská moldavská republika", kterou však žádný stát neuznal. Separatistická oblast je integrální částí Moldavské republiky, avšak bez možnosti výkonu moldavské státní moci na jejím území.

Podněstří občas turisté navštěvují jako jakýsi "skanzen komunismu", avšak neuvědomují si, co se může stát v případě eventuálních problémů - ztráta pasu, nehoda vozidla, zdravotní problémy, zadržení pro podezření z trestného činu nebo dokonce odsouzení. Tehdy cestovatel obvykle potřebuje pomoc zastupitelského úřadu, jehož pracovníci se však do Podněstří nemusí vůbec dostat, pokud jim to nebude podněsterskými orgány povoleno.

Může se stát, že Podněstřím (například z Oděsy do Kišiněva) turista projede bez problémů, jen bude možná na hranici požadováno zaplacení vstupního poplatku; jindy může být zadržen a nucen předložit pozvání od občana či organizace z Podněstří. V takovém případě je nutné se vrátit, Podněstří objet a vybrat jiný hraniční přechod. Pokusy zkorumpovat místní orgány sice mohou být úspěšné, ale z morálního hlediska nepřípustné a neodpovídající evropským standardům; navíc to může být v Podněstří hodnoceno jako trestný čin.

Cesta z Oděsy do Kišiněva je sice přes Tiraspol (v Podněstří) kratší, ale mnohem menším rizikem je překročit hranice Moldavska v jeho jihovýchodním cípu a najet na trasu Oděsa - Izmail. Na území Ukrajiny a oné větší části Moldavska na pravém břehu Dněstru je jistota alespoň standardní konzulární pomoci.

Poznámka: Uvedené upozornění je uveřejněno bez časového omezení, neboť dosažení podněsterského urovnání zůstává obtížné.