по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Sázení stromů v Moldavsku (Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika financuje sázení stromů v Moldavsku

Za finanční podpory České republiky probíhá v Moldavsku realizace projektu „Adopce moldavských řek: Podpora komunit na obou březích Dněstru“. Součástí projektu je sázení stromů, jen v roce 2021 bylo díky české podpoře vysázeno 8 000 stromů.

Projekt podporuje mezinárodní spolupráci zaměřenou především na ochranu řek a podporu komunit na obou březích Dněstru a probíhají společné aktivity českých a moldavských expertů na ochranu přírody. Jednou z aktivity projektu je plánování a výsadba stromů, pečlivé plánování je potřeba především s ohledem na ochranu a revitalizaci řek a jejich břehů.

Již v roce 2020 proběhlo za účasti moldavských dobrovolníků sázení stromů. V průběhu šesti akcí v různých obcích v Moldavsku i Podněstří bylo podél řek vysázeno 1 720 sazenic stromů a keřů. Sázení stromů se zúčastnilo 324 dobrovolníků. Cílem výsadby je především zlepšení  ochrany před povodněmi a zlepšení stavu krajiny.

V roce 2021 bylo vysazeno 8 000 stromů a 50 kg žaludů, ze kterých by mohlo vyrůst několik desítek až stovek dubů. Na rok 2022 je plánováno vysazení podobného množství stromů v dalších lokalitách.

Čeští experti zdůrazňují především potřebu správně naplánované výsadby a dlouhodobé péče. Hrozbu představuje možné uhynutí stromů díky suchu, zvířatům nebo možnému vykácení. Následná péče je klíčová v horizontu  3-5 let po výsadbě.