по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UNFPA Moldova
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika podpořila rozšíření projektu „Digitální dovednosti spojují generace“ do Kišiněva

Digitální dovednosti spojují generace je projekt, který podporuje dialog mezi generacemi a aktivní stárnutí. Dne 24. června dostalo 130 seniorů z Kišiněva chytré telefony a naučí se je používat s pomocí 50 dobrovolníků z Městského centra mládeže.

Projekt realizuje UNFPA a kromě české finanční kontribuce ve výši 150 000 EUR se do projektu zapojuje také Švýcarská rozvojová agentura, moldavský soukromý sektor a instituce státní správy. Program je zaměřen na nejzranitelnější seniory z venkovských oblastí Moldavska a podporou mezigeneračního dialogu, cílí na zvýšení kvality života seniorů.

O rozšíření projektu do Kišiněva pořádalo Generálního ředitelství lékařské a sociální pomoci a  24. června se toto rozšíření projektu stalo skutečností. Byly předány mobilní telefony, ke kterým Moldcell Foundation poskytl předplatné pro hovory a internet zdarma. Telefony byly distribuovány 130 seniorům. Do projektu v Kišiněvě bude dále zapojeno 50 mladých dobrovolníků z Kišiněvského městského centra mládeže, kteří se stanou školiteli pro příjemce mobilních telefonů. Dobrovolníci učí seniory jak komunikovat prostřednictvím aplikací, jak vyhledat potřebné informací, sjednat schůzky s lékařem, podat žádost o sociální a zdravotní služby a zaplatit služeb online.

 

Projekt podporuje koncept aktivního stárnutí, podporuje moldavské seniory a zvyšuje jejich možnosti aktivního zapojení do života komunit. Cílem zmírnit izolaci seniorů a podpořit propojení seniorů s mladými lidmi a především podpořit vytváření  vazeb mezi generacemi.

 

Do projektu je celkově zapojeno 630 seniorů a přes 175 mladých dobrovolníků z 26 lokalit ze 7 okresů Moldavské republiky. 


Digitální dovednosti spojují generace

Digitální dovednosti spojují generace