по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Uprchlíci z Ukrajiny (Realitatea.md)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika pomáhá Moldavsku řešit situaci uprchlíků z Ukrajiny

Česká vláda vyčlenila mimořádné finanční prostředky na pomoc Ukrajině, část těchto financí ve výši 2,2 mil. EUR míří do Moldavska s cílem pomoci Moldavsku zvládnout příliv lidí prchajících z Ukrajiny.  Další finanční prostředky věnovali občané České republiky prostřednictvím veřejných sbírek, i část těchto financí směřuje do Moldavska, kde české nevládní organizace poskytují přímou pomoc uprchlíkům po celé zemi.

V rámci mimořádné pomoci vlády České republiky byl vyčleněn 1 mil. EUR na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů (UNHCR), smlouva s Ministerstvem vnitra ČR byla podepsána 9. března 2022. Finanční prostředky jsou určeny na pomoc uprchlíkům, vzhledem k vysokému počtu žen a dětí se UNHCE bude věnovat především jejich ochraně.

Další finanční prostředky ve výši 800 000 EUR jsou určeny na pomoc moldavskému zdravotnictví s cílem zvýšit jeho kapacity na zabezpečení zdravotní péče pro uprchlíky z Ukrajiny. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví Moldavska je připravován nákup zdravotnického vybavení a přístrojů pro dvě moldavské nemocnice.

Finanční pomoc ve výši 400 000 EUR vyčlenila vláda i pro moldavskou neziskovou organizaci Asociace Home Care, která pomáhá uprchlíkům po celém Moldavsku. Pomoc bude poskytována v 8 Centrech domácí péče, které byly v minulosti vybudovány v rámci české rozvojové pomoci, a zaměří se na zajištění základních potřeb pro uprchlíky, tedy zajištění jídla, zdravotní péče a další sociální pomoci.

Kromě mimořádných finančních prostředků vyčleněných vládou České republiky, probíhají na celém území České republiky veřejné sbírky na pomoc Ukrajině. Část prostředků darovaných občany ČR je již nyní v Moldavsku a české nevládní organizace již zde pomáhají. Mezi největší dárce patří Člověk v tísni, který aktivně podporuje místní organizace a další instituce v jejich úsilí pomáhat uprchlíkům. Na přímou pomoc  například se zajištěním ubytování a dopravy se zaměřuje ADRA a Charita ČR, která materiálně podporuje centra pro uprchlíky.