по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká republika pomáhá zvyšovat počet lůžek pro pacienty s COVID-19 v Moldavsku.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika pomáhá navýšit lůžkovou kapacitu pro příjem pacientů s COVID-19 v moldavských regionech

V rámci humanitární reakce na pandemii COVID – 19 schválila vláda České republiky mimořádné prostředky pro pomoc Moldavsku.

Finanční prostředky byly po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, práce a sociální ochrany Moldavska, použity na nákup zdrojových mostů (medical beam) a postelí pro urgentní péči o pacienty (ICU beds). Zdrojový most je zařízení, které umožnuje rozmístění a napájení zařízení potřebných k péči o pacienta. Je zajištěn přívod medicinálních plynů pro pacienta a přístroje v blízkosti lůžka mohou být snadno připojeny na zdroj energie. Používá se na specializovaných zdravotnických  pracovištích (ARO, JIP). Zdrojové mosty a postele budou věnovány do dvou regionálních nemocnic s cílem navýšit lůžkovou kapacitu na urgentních příjmech v moldavských regionech. 11 postelí dostane nemocnice v Causeni a 10 postelí nemocnice v Calarasi.  

Zdrojové mosty, postele a noční stolky byly vyrobeny v České republice ve firmě MZ Liberec a LINET, do Moldavska dorazily na konci října a právě probíhá instalace na jednotkách intenzivní péče obou nemocnic.  

Celková hodnota tohoto humanitárního projektu, který má za cíl navýšit moldavské kapacity v oblasti zdravotní péče nejen o pacienty s COVID -19, je 390 000 EUR.

Česká republika dále vyčlenila finanční prostředky ve výši 100 000 EUR na snížení šíření COVID-19 mezi osobami se zdravotním postižením. 

Kromě humanitární pomoci Česká republika pokračuje s financováním a realizací projektů zahraniční rozvojové spolupráce, ročně podpoří Česká republika v Moldavsku rozvojové projekty v hodnotě 3 mil. EUR.

http://trm.md/ro/regional/suport-din-cehia-pentru-sectiile-de-terapie-intensiva-a-spitalelor-raionale?fbclid=IwAR2a8T_F-ZUYkz7dNnO7-01Ng7PnzCv7AzccWRlsq7Cfq1ZuXCAV5LEHCXo