по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika reaguje na pandemii a financuje další projekt humanitární pomoci Moldavsku - předání ochranných prostředků proti šíření COVID -19

V rámci humanitární reakce na pandemii COVID – 19 schválila vláda České republiky mimořádné prostředky pro pomoc Moldavsku. 390 000 EUR bylo vyčleněno na navýšení lůžkové kapacity pro příjem pacientů s COVID - 19 a 124 000 EUR na zmírnění dopadů pandemie na zdravotnický personál a na osoby se zdravotním postižením v Moldavsku.

Česká republika financuje projekt „Covid 19 Response - Pomoc lidem se zdravotním postižením při zvládání pandemie“, projekt probíhá od července do prosince roku 2020 a realizuje ho česká nezisková organizace „People in Need“. Jeden z cílů projektu je nákup a předání osobních ochranných prostředků proti šíření koronaviru. Materiál již byl nakoupen a předán do rukou Ministerstva zdravotnictví, práce a sociální ochrany. Slavnostní předání proběhlo 10. listopadu a zúčastnil se ho velvyslanec ČR v Moldavsku Zdeněk Krejčí. Součástí humanitárního daru jsou masky a ochranné štíty na obličej, rukavice, ochranné obleky, dezinfekční prostředky na ruce a povrch, župany a jednorázové zástěry. Ochranný materiál je určen pro zdravotnický personál a klienty center dočasného umístění pro lidi se zdravotním postižením v Bădiceni (Soroca), Brânzeni (Edineț), Bălți a Cocieri (Dubasari).

Kromě dodávky ochranných prostředků dochází díky projektu k proškolení zdravotnického personálu, dalších zaměstnanců a klientů těchto institucí, školení je zaměřeno na implementaci metod k zabránění šíření Covid-19. Dalším cílem projektu je snížení socioekonomických dopadů pandemie na osoby se zdravotním postižením a jejich rodiny, a to podporou jejich činností generujících příjmy. 

Česká republika dále vyčlenila finanční prostředky ve výši 390 000 EUR navýšení lůžkové kapacity pro příjem pacientů s COVID-19 v moldavských regionech. Minulý týden proběhlo předání zdrojových mostů a 21 postelí pro urgentní příjem do nemocnic v Calarasi a Causeni.

Kromě humanitární pomoci Česká republika pokračuje s financováním a realizací projektů zahraniční rozvojové spolupráce, ročně podpoří Česká republika v Moldavsku rozvojové projekty v hodnotě 3 mil. EUR.

Podrobnosti: http://tvrmoldova.md/social/echipamente-de-protectie-impotriva-covid-donate-de-cehia/ 

                         https://unimedia.info/ro/news/7cb5acfe2bd989f1/republica-moldova-a-primit-o-noua-donatie-de-echipamente-de-protectie.html