по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika v rámci rozvojové pomoci Moldavsku předala nové Centrum služeb domácí péče v Kišiněvě

Díky české podpoře již bylo založeno deset Center domácí péče v Kišiněvě a v regionech Moldavska. Projekty zaměřené na zvýšení kvality a dostupnosti sociálních služeb financuje  Česká rozvojová agentura.  

Dne 12. listopadu proběhlo slavnostní předání nového objektu Centra domácí péče Asociaci HomeCare. Slavnostní akce se zúčastnil velvyslanec České republiky v Moldavsku, Zděnek Krejčí a ministryně zdravotnictví, práce a sociální ochrany Moldavska Viorica Dumbrăveanu. Centrum domácí péče je financováno v rámci projektu „Podpora a pomoc sociálnímu sektoru v Moldavsku“, který financuje Česká rozvojová agentura prostřednictví české neziskové organizace Charita ČR a moldavských organizací Asociace HomeCare a Pro-Development. Hodnota nového Centra domácí péče je 220 000 EUR.

Jedná se o dlouhodobou podporu zaměřenou na zlepšení služeb pro seniory. Deset center domácí péče, které byly financovány z české rozvojové pomoci,  poskytuje sociální a zdravotní služby klientům, kteří do center dochází a mobilní týmy vyráží také přímo do domovů klientů. Projekty probíhají v těsné spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, práce a sociální ochrany, kromě poskytování služeb seniorům a lidem se zdravotními problémy, dochází v rámci projektů ke školení odborného personálu, podpoře dobrovolnictví, nastavení metod práce a ke zlepšení legislativy. 

Rozvojová pomoc České republiky se kromě podpory sociální infrastruktury zaměřuje také na zlepšení přístupu k pitné vodě a sanitaci, podporu zemědělství, státní správy a občanské společnosti, ročně podpoří Česká republika v Moldavsku rozvojové projekty v hodnotě 3 mil. EUR. Letos k rozvojové pomoci přibyla i humanitární pomoc jako reakce na šíření COVID-19, byly realizovány dva humanitární projekty v celkové hodnotě 500 000 EUR.