по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České expertky školí o inkluzivním vzdělávání v Moldavsku

Inkluzivní vzdělávání není velkým tématem pouze v Česku ale i v Moldavsku, kde dle nové vládní strategie mají být všechny školy inkluzivní. To znamená, že budou přístupné i pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.



České expertky školí o inkluzivním vzdělávání v Moldavsku

České expertky školí o inkluzivním vzdělávání v Moldavsku

Za přispění České rozvojové agentury se systém inkluzivního vzdělávání v Moldavsku rozvíjí již od roku 2011. V rámci projektu ADRA byly s moldavskými a českými experty vytvořeny standardy pro inkluzivní mateřské školy a standardy speciálních služeb v inkluzivních mateřských školách, které byly otestovány v pilotní školce zřízené projektem a následně předány moldavskému ministerstvu školství. Vypracované dokumenty, mezi nimiž byly i předpisy upravující provoz a metody používané v inkluzivních mateřských školách byly ministerstvem schváleny a umožnily implementaci celostátního Programu rozvoje inkluzivního vzdělávání pro období 2011 - 2020 přijatého Parlamentem Moldavské republiky. V dalších projektech podpořených ČRA pak ADRA školila spolu s místní organizací FCPS (Žena a dítě – ochrana a služba) pod záštitou ministerstva školství místní pedagogy v principech inkluzivního vzdělávání.

Právě probíhající projekt „Podpora šíření inkluzivního vzdělávání a zlepšení hygienických podmínek v mateřských školách na jihu Moldavska“ završilo v listopadu pětidenní školení vedené dvěma českými expertkami Ludmilou Maškovou a Janou Vlachovou, které v oblasti inkluzivního vzdělávání pracují již více než 20 let. Obě jsou zaměstnankyněmi inkluzivní mateřské školy se speciálními třídami Duha  v Praze 5.

Školení se zúčastnilo přibližně padesát moldavských pedagogů, vč. zástupců tamního ministerstva školství a školních úřadů v okresech, kde se projekt realizuje. Školitelky prezentovaly systém inkluzivního vzdělávání tak, jak funguje v ČR a zároveň sdílely praktické zkušenosti ze své práce s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami v Česku, včetně praktických rad.

Projekt „Podpora šíření inkluzivního vzdělávání a zlepšení hygienických podmínek v mateřských školách na jihu Moldavska“ byl podpořen z programu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky.