по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko podporuje Moldavsko a darovala zdravotnické ochranné prostředky v celkové hodnotě 632 000 EUR

Vláda ČR schválila návrh Ministerstva zahraničních věcí ČR na pomoc Moldavsku při řešení uprchlické krize a podpoře zdravotnického systému. Ze svých zásob Česko darovala zdravotnické ochranné pomůcky, ochranné obleky, rukavice, masky a další materiál v celkové hodnotě 632 000 EUR.

„Moldavsko bylo zasaženo pandemií a zároveň uprchlickou krizí. Rozhodli jsme se proto na žádost moldavské vlády obyvatelům země pomoci,“ vysvětlil velvyslanec České republiky v Moldavsku.

Česká republika darovala Moldavsku obličejové roušky, ochranné rukavice, obleky a brýle. Humanitární pomoc do země dopraví čeští hasiči. Zásilka humanitární pomoci do Moldavska dorazila  7. dubna 2022 a byla předána Ministerstvu zdravotnictví Moldavska.

Podpora České republiky probíhá prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie, v rámci společného přístupu „Team Europe“, který EU a členské státy uplatňují v poskytování pomoci Moldavské republice při překonávání důsledků pandemie COVID-19 a zvládání uprchlické krize.

Moldavsko je jednou z prioritních zemí, kam míří česká humanitární  pomoc. Kromě tohoto daru Česká republika podporuje prostřednictvím místní nevládní organizace přímo ukrajinské uprchlíky, projekt má rozpočet 400 000 EUR. České firmy také dodají mobilní kliniky, záchranné sety a lůžka. Dar bude předán Klinické nemocnici v Kišiněvě a Ministerstvo zdravotnictví Moldavska zajistí distribuci do nejpotřebnějších lokalit, celková výše daru bude 800 000 EUR.

Moldavsko je také dlouhodobým příjemcem rozvojové pomoci České republiky. Rozvojové projekty směřují do prioritních sektorů, jedná se o udržitelné nakládání s přírodními zdroji, inkluzivní sociální rozvoj, řádná demokratická správa věcí veřejných a zemědělství. Roční rozpočet na rozvojovou pomoc je přibližně 3 mil. EUR.  


https://www.privesc.eu/Arhiva/98879