по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Moldavská strana oceňuje podporu ČR v oblasti prevence diabetu

Dne 24.8.2017 proběhla závěrečná konference k projektu „Prevence a léčba diabetu v Moldavské republice. Projekt byl financován Českou rozvojovou agenturou, realizátorem byla Charita Česká republika a Sdružení Homecare.

Konference se z vysokých představitelů účastnila náměstkyně ministra ministryně zdravotnictví, práce a sociálních ochrany L. Iasan a poslanec a předseda sdružení „Prodiab“ B. Golovin Celý projekt byl hodnocen velmi pozitivně, přičemž moldavští partneři vysoce oceňovali podporu ze strany ČR.

Celý projekt probíhal od roku 2013 v celkové výši 560 tis. EUR a byly do něj zapojeny téměř všechny okresy v Moldavské republice. Cílem projektu bylo zlepšit kvalitu života osob nemocných diabetem a snížit úmrtnost způsobenou následnými komplikacemi. Za tímto účelem byla posílena profesionální kapacita zdravotnického personálu, zvýšeno povědomí pacientů a jejich blízkých o diabetu a nakonec i zlepšení přístupu ke kvalitnějším lékařským službám. V 17 poliklinikách byly založeny školy diabetu, které byly vybaveny glukometry a informačními materiály.