по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Obchodní fórum „Podnikání v severním Moldavsku“ (Regionální rozvojová agentura Sever)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Proběhlo ekonomické fórum „Doing Business in North Moldova“, financované Českou rozvojovou agenturou.

Dne 20. října 2020 se v Balti konalo Ekonomické fórum „Doing Business in North Moldova“. Akce byla podpořena v rámci projektu „Nový impuls pro rozvoj podnikání v severním regionu Moldavské republiky“, který financuje Česka rozvojová agentura a realizuje Člověk v tísni ve spolupráci se Regionální rozvojovou agenturou Sever a nevládní organizací “Pro regionální spolupráce“.

Při této příležitosti Zdeněk Krejčí, velvyslanec České republiky v Moldavsku, přednesl projev při zahajovacím ceremoniálu.  Potvrdil zájem České republiky o spolupráci s Moldavskou republikou, a vyjádřil důvěru v to, že obě země mohou dosáhnout důležitých ekonomických výsledků, a to i na regionální úrovni. Česká republika dlouhodobě podporuje Moldavsko v rámci své oficiální rozvojové spolupráce a mnoho projektů bylo zaměřeno právě do severního regionu. Jednalo se například o pomoc se zaváděním moderního programu geoprostorového plánování, založení Informačního centra v rámci Regionální rozvojové agentury Sever, podpora při vytváření internetových stránek určených k přilákání investic do regionu, vytvoření strategie regionálních značek nebo vypracování studie proveditelnosti o zpřístupnění jeskyně Emila Racovita.

Na Ekonomickém fóru se sešlo téměř 110 účastníků ze severu země, z několika regionů v České republice, Polsku, Lotyšsku a Rumunsku. Akce se zúčastnili také zástupci diplomatických misí akreditovaných v Moldavské republice, experti z národních a mezinárodních organizací, místních veřejných orgánů, podnikatelé, odborníci z nevládního sektoru a novináři. Vzhledem k situaci vyvolané pandemií COVID-19 se akce zúčastnila polovina účastníků prostřednictvím online platforem.