по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Zdeněk Krejčí navštívil dne 15.6.2017 okres Drochia. Otevřel prodejní středisko místních biopotravin vybudované za české finanční prostředky a setkal se s představiteli regionální správy.

Dne 15 června 2017 proběhlo předání projektu ´´Obchodní centrum a skladování organických zemědělských produktů´´. Projekt realizovala česká firma KOMA MODULAR s.r.o. ve  spolupráci s Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové spolupráce, a místní NGO  „Pro Cooperare Regionala“ .

Středisko se nachází cca 200 km od Kišiněva v obci Chetrosu, okres Drochia. V rámci projektu byla předána montovaná stavba, v níž je umístěn obchod a chladírny. Příjemce – Zemědělské hospodářství  GT ´´Maria Darii´´ - zde bude skladovat a prodávat zemědělské produkty. Jedná se o jednoho z mála zemědělců v Moldavsku, který se zabývá pěstováním organických zemědělských produktů a má certifikát BIO.

ČRA poskytla částku 2000 EUR na nákup vnitřního vybavení obchodu z projektu,  v kterém je zapojena i nadace Člověk v tísní, která v rámci projektu ´´Rozvoj organického zemědělství v MD´´ poskytuje v této oblasti  mikrogranty.  Firma GT ´´Maria Darii´´ má smlouvu se zemědělci v regionu o dodávkách své produkce k prodeji v tomto obchodě.

Obchod byl vybudován firmou KOMA MODULAR v návaznosti na několikaleté působení Diakonie ČCE – HRS v regionu a spolupráci s moldavskými farmáři. Otevření obchodu se zúčastnili představitelé místní  samosprávy, zemědělci, kteří budou službu obchodu využívat, zástupce firmy KOMA MODULAR Stanislav Martinec, ředitel DIAKONIE ČCE – STŘEDISKA HUMANITÁRNÍ A ROZVOJOVÉ SPOLUPRÁCE Tomáš Tožička a představitel nadace ČLOVĚK V TÍSNI v Moldavsku Mario Straka.

Po slavnostním otevření obchodu se vedoucí ZÚ Kišiněv setkal s místopředsedy rajonu Drochia p. Vitaliem Josanem a Igorem Grozavu,  poté se VZÚ setkal  také se starostkou města Drochia pí. Ninou Čereteu.

Na závěr své pracovní cesty VZÚ navštívil  farmu na chov králíků VAN-PRIM SRL v obci Chetrosu. 


Drokia

Drokia