česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika, Slovensko a Spojené království zahájili výstavu nazvanou "Atentát na Reinharda Heydricha. Smrt architekta holokaustu".

Dne 25. května 2022 stálí představitelé ČR, Slovenska a Spojeného království slavnostně otevřeli v prostorách Rady Evropy výstavu u příležitosti 80. výročí od atentátu na Reinharda Heydricha, tzv. zastupujícího říšského protektora Čech a Moravy, který mj. připravil "křišťálovou noc" v r. 1938, zorganizoval Einsatzgruppen na východní frontě a předsedal konferenci ve Wannsee. Tato výstava byla doplněna o výňatky z populárního českého komiksu na toto téma od Jiřího Šimáčka, který ukazuje jak lze historii učinit atraktivní pro mladou generaci.

Český velvyslanec Petr Válek ve svém projevu stručně vystvětlil, proč je tato výstava o události z druhé světové války relevantní nejen pro dotčené státy, ale i pro Radu Evropy. V této souvislosti připomněl obecné doporučení ECRI č. 9 k prevenci a boji proti antisemitismu, podle kterého mají vlády členských států Rady Evropy "podporovat vzdělávání o holokaustu". Dále vyjádřil své přesvědčení, že příběh atentátu na Heydricha dnes pokračuje jako příběh usmíření mezi Čechy a Němci, neboť německý prezident Frank-Walter Steinmaier v minulém roce projevil osobně úctu parašutistům v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Tímto krokem v duchu hodnot Statutu Rady Evropy si německý prezident získal sympatie české veřejnosti. Úvodní projevy přednesla také generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinović Burić, slovenská velvyslankyně Oksana Tomová a britský velvyslanec Sandy Moss.

             Autor komiksu Jiří Šmáček

02 03 04.1
Autor komiksu Jiří Šmáček05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15