česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CoE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada Evropy udělila Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2020 saúdskoarabské aktivistce Loujain Al-Hathloul

Na úvod jarního pléna Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) byla dne 19. 4. 2021 ve Štrasburku předána v pořadí již osmá Cena Václava Havla za lidská práva.

Její držitelkou je Loujain Al-Hathloul, významná saúdskoarabská aktivistka za práva žen známá mj. pro porušování zákazu řízení motorových vozidel v Saúdské Arábii a pro odpor proti saúdskému systému poručenství pro muže. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.   

Vítězka ceny vzešla z užšího seznamu tří kandidátů, přičemž trojici nominovaných doplňovaly Jeptišky řádu Drukpa (Nepál), skupina mladých buddhistických jeptišek, které ve svých domovských vesnicích v Himalájích prosazují rovnost žen a mužů a Julienne Lusenge (Demokratická republika Kongo), konžská aktivistka za lidská práva dokumentující sexuální zneužívání a násilí na ženách v domovském Kongu. Oběma byl udělen diplom. Všechny finalistky byly vybrány sedmičlennou porotou složenou ze zástupců nominovaných PACE, Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.   

Cena Václava Havla za lidská práva je od r. 2013 udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 jako ocenění výjimečných činů občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena, kterou tvoří trofej a diplom za významný přínos v boji za lidská práva, obnáší odměnu ve výši 60 000 EUR. Česká republika ocenění finančně podporuje.

Po udělení ceny ve Štrasburku proběhla online mezinárodní konference, organizovaná Knihovnou Václava Havla a Nadací Charta 77, na počest laureátky.