česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada Evropy udělila Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2021 vůdkyni běloruské opozice Maryji Kalesnikavové

Devátý ročník Ceny Václava Havla za lidská práva, která se uděluje za výjimečné aktivity občanské společnosti na obranu lidských práv, získala běloruská opoziční vůdkyně a aktivistka Maryja Kalesnikavová.

Cena, spojená s částkou 60 tis. EUR, byla předána na zvláštním ceremoniálu v den zahájení podzimního plenárního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.

Marya Kalesnikavová je jednou z vůdkyň běloruské opozice a členkou Koordinační rady. Byla vedoucí volebního štábu bývalého kandidáta na prezidenta Viktara Babaryka a stala se jednou z osobností běloruské opozice a symbolem boje běloruského lidu za občanské a politické svobody a základní práva.

V září 2020 byla v Minsku unesena. Následně byla zadržena a v září 2021 byla za svou politickou činnost odsouzena k 11 letům vězení.

Mariina sestra Taťjana Chomičová při přebírání ceny jejím jménem poděkovala porotě Ceny Václava Havla a uvedla, že její sestra by chtěla svou výhru věnovat všem, kteří v Bělorusku bojují za svá práva.

Předseda PACE Rik Daems, který předsedal výběrovému panelu Ceny Václava Havla, při předávání ceny řekl: "Tím, že se postavila proti režimu, který zvolil sílu a brutalitu proti pokojnému a legitimnímu protestu, paní Kalesnikavová ukázala, že je připravena riskovat vlastní bezpečnost pro věc větší, než je ona sama - prokázala skutečnou odvahu."

Dalšími dvěma nominovanými byli Reportéři bez hranic, přední mezinárodní nevládní organizace usilující o ochranu svobody médií, a burundský obhájce lidských práv Germain Rukuki, kteří byli oceněni diplomem.

Cenu Václava Havla za lidská práva každoročně uděluje PACE ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 "jako ocenění vynikající činnosti občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě i mimo ni". Skládá se z částky 60 000 eur, trofeje a diplomu. Česká republika Cenu podporuje finančním příspěvkem.