česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SM Štrasburk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojová banka Rady Evropy schválila půjčku ve výši 300 milionů EUR pro ČR na financování výdajů na zdravotnictví v boji proti COVID-19

Půjčka Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) má podpořit úsilí české vlády o zmírnění šíření a dopadu pandemie COVID-19 pokrytím 90 % celkových nákladů požadovaných v nejbližším období. Umožní pořízení zdravotnického materiálu a vybavení, včetně testů, ventilátorů a respirátorů, jakož i ochranných pomůcek pro personál v první linii. Půjčka se vztahuje také na sanaci a přeměnu prostor, zdravotnických jednotek a nemocnic tak, aby splňovaly nároky pro současnou nouzovou zdravotní péčí.

Guvernér CEB Rolf Wenzel k tomu uvedl: "S ohledem na tuto bezprecedentní pandemii banka mobilizovala další lidské a finanční zdroje, aby zajistila, že bude schopna pomoci svým členským zemím co nejlépe. Úvěr poskytnutý České republice je součástí prvního zrychleného balíčku ve výši téměř 1,7 miliardy EUR na podporu projektů v oblasti zdraví a financování mikropodniků a malých a středních podniků v zemích postižených pandemií. Další podpora bude k dispozici v nadcházejících týdnech, protože zintenzivňujeme úsilí o omezení dopadu COVID-19 na lidské životy a na ekonomiky našich členských zemí."

Česká republika vstoupila do CEB v únoru 1999. Banka dosud ČR zpřístupnila více než 1,7 miliardy EUR na financování široké škály sociálních investic do zlepšení městské infrastruktury a na malé a střední podniky, většinou prostřednictvím finančních zprostředkovatelů. Aktuální půjčka je první úvěrovou smlouvou přímo s českou vládou. Česká republika v minulosti přispěla grantovými prostředky do svěřenských fondů banky. Více informací na webu CEB.