english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Adela Wagner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České společnosti na semináři o dodávkách do OSN v New Yorku

Ve dnech 1. a 2. dubna 2019 se v České národní budově na Manhattanu uskutečnil již 16. ročník semináře EU – UN Procurement Forum (EUPF) zaměřený na dodávky do systému OSN. Letošního ročníku se zúčastnilo 6 českých společností, které se měly během dvoudenní akce možnost dozvědět cenné informace o fungování tendrů OSN, ale i prezentovat své zboží a služby přímo zástupcům pěti agentur OSN.
 

EUPF je sdružení zástupců členských států EU v New Yorku, kteří se zabývají podporou dodávek společností ze svých zemí do tendrů vypisovaných agenturami OSN. Česká republika je zastoupena v EUPF ekonomickým konzulem Generálního konzulátu ČR v New Yorku, který byl v roce 2018 zvolen předsedou výboru (Board of Directors) organizace.

Vlastnímu semináři předcházely v průběhu února a března i tři interaktivní webináře zaměřené na úvod k dodávkám do OSN, proces registrace coby dodavatele do OSN a vlastní proces a průběh tendrů. Zvukový a obrazový záznam tří webinářů, z nichž dva moderoval zástupce českého konzulátu, lze stáhnout na webové stránce EUPF v sekci „Webinars“.

Vlastní seminář, který je hlavním a nejviditelnějším výstupem činnosti EUPF, se letos opět konal v České národní budově, což znamenalo mimo jiné i zvýšenou viditelnost České republiky na semináři. Semináře se zúčastnilo celkem 76 společností z 16 členských států EU. Česká republika díky silnému zastoupení obsadila velice lichotivé čtvrté místo v počtu účastníků mezi všemi členskými státu EU (hned za giganty v oblasti dodávek do tendrů OSN, kterými jsou Španělsko, Německo a Itálie).

Letošní seminář byl tematicky zaměřen na 5 sektorů, kterými byly 1. logistika a doprava, 2. zpracování odpadu a energetika, 3. IT a kyberbezpečnost, 4. stavebnictví a inženýrské služby a 5. vodohospodářství. Díky podpoře z projektu na podporu ekonomické diplomacie konzulátu bylo možné snížit českým společnostem náklady na účastnický poplatek na semináři.

Kromě plenárních částí programu, na kterých vystoupili i náměstci generálního tajemníka OSN Atul Khare a Christian Saunders či ředitel UNPD Dmitri Dovgopoly, a pěti sektorově zaměřených workshopů je každoročním hlavním lákadlem účasti na semináři možnost sjednání schůzek 1na1 s nákupčími agentur OSN, během nichž měly české společnosti možnost představit přímo relevantním nákupčím agentur své produkty či služby. Zástupci firem se tak měly možnost během dvaceti minut představit nákupčím agentur DOS/UNPD (UN Department of Operational Support / Procurement Division), UNDP (UN Development Program), UNOPS (UN Office for Project Services), UNICEF (UN Children’s Fund) či Světové banky.

České republice se dlouhodobě nedaří naplnit potenciál trhu veřejných zakázek OSN – z celkového objemu zakázek ve výši 18,6 miliard amerických dolarů za rok 2017 (čísla za rok 2018 budou k dispozici v průběhu roku 2019) dodaly české společnosti zboží a služby v hodnotě 21,5 mil. USD (475 mil. Kč). Meziročně tak sice dodávky českých společností zaznamenaly z hlediska objemu získaných zakázek nárůst 64,14 %, přesto však dodávky českých společností představují „jen“ 0,12 % celkového ročního objemu vypisovaných tendrů OSN a existuje tak stále velký prostor pro dodávky dalších českých firem. Největší podíl dodávek českých firem představovala motorová vozidla a jejich součástky (87,5 % českých dodávek), s velkým odstupem pak zdravotnická technika (3,8 %). V oblasti služeb pak vévodily dodávky inženýrských a průzkumných prací (25,4 %), administrativní služby (17,5 %), vzdělávací služby (16,1 %) a spediční služby (16,1 %). Největšími odběrateli českého zboží a služeb byly agentury UNPD (UN Procurement Division), FAO (Food and Agriculture Organization), UNDP (UN Development Fund), UNICEF (UN Childrens‘ Fund) a IAEA (International Atomic Energy Agency). Kompletní statistiky dodávek do OSN včetně rozdělení dle zemí nalézt na portálu UN Global Marketplace.

Důvodem nízkého podílu českých firem na objemu získaných zakázek OSN je na jedné straně neznalost možnosti se o zakázky ucházet (OSN přitom poptává zboží a služby neuvěřitelně široké škály), na druhé straně obava (dlužno říci, že nikoliv opodstatněná) z administrativní zátěže spojené se zakázkami OSN. Právě i účast na newyorském semináři tak do určité míry pomáhá tyto předsudky odstranit. Pro více informací o možnostech dodávek do OSN pro české firmy lze navštívit sekci Obchodujeme s OSN na stránkách našeho konzulátu.

 

Karel Smékal
Ekonomický konzul
Generální konzulát ČR v New Yorku

 

Galerie


České společnosti na semináři o dodávkách do OSN v New Yorku