english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID - 19: ZMĚNA PRAVIDEL PRO VSTUP DO ČR OD PONDĚLÍ 23.8.2021

POZOR!!!  Spojené státy americké jsou od pondělí 23.8.2021 nově  zařazeny na seznam zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tzv. tmavě červené země), tj. mění se podmínky vstupu na území ČR. Pro další informace, zejména ve vztahu k cestování očkovaných osob, prosím sledujte naši webovou stránku.

Před vstupem na území České republiky je nutné:

  • předložit vyplněný příjezdový formulář a
  • disponovat PCR testem na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, a to  ne starším 72 hodin od jeho provedení

Po vstupu na území ČR je nutné:

  • podstoupit PCR test  na přítomnost viru SARS-CoV-2, a to nejdříve 5. den po příjezdu a
  • podrobit se do doby negativního výsledku testu samoizolaci

 

Další výjimky platí pro některé kategorie osob, např. děti mladší 12 let. Přesné podmínky jsou obsaženy ve znění ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které je od 23. srpna 2021.

 

PRODĚLANÉ ONEMOCNĚNÍ COVID-19

Výjimka rovněž platí pro občany ČR, jejich rodinné příslušníky s povoleným přechodným pobytem v ČR , občany EU s vydaným potvrzení o přechodném pobytu v ČR a cizince s povolením k trvalému pobytu ČR, kteří prodělali onemocnění COVID -19 a od prvního pozitivního testu na COVID-19 uplynulo nejméně 11 dní a nejvíce 180 dní. Těmto osobám se vystavuje diplomatická nóta. Pokud potřebujete pro cestu do ČR vydat diplomatickou nótu a splňujete tyto podmínky obraťte se na nás telefonicky nebo e-mailem.

 

POZOR!!! MÍRNĚJŠÍ PODMÍNKY PRO OČKOVANÉ OSOBY

  • osoby očkované v EU, které se prokážou platným certifikátem o očkování ze zemí  EU, nebo
  • osoby očkované v USA, které jsou držiteli certifikátu o provedeném očkování (pouze kartička CDC USA_ockovaci_certifikat_vaccination_certificate.jpg (540×446) (mzcr.cz))
  • a od jejich úplného očkování uplynulo 14 dnů
  • a nevykazují znaky onemocnění COVID 19

VYPLŇUJÍ POUZE PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ! Tyto očkované osoby nemají povinnost disponovat testem před příjezdem a po příjezdu do ČR, ani nemají povinnost být v samoizolaci ("karanténě")

 

Před nástupem cesty z USA do ČR si u přepravující letecké společnosti ověřte jejich podmínky pro přijetí cestujících na palubu a dále podmínky pro tranzit na přestupních letištích.

Před návratem do ČR doporučujeme prostudovat informace  na webu Ministerstva vnitra ČR v kapitole Koronavirus - informace MV,  zejména kapitolu 2. Vstup na území ČR. Zde je tabulka ve formátu PDF s názvem „Pravidla vstupu a návratu na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví - občané ČR, rezidenti v ČR a EU+“.

Informace, jaká pravidla dodržovat během pobytu na území ČR, naleznete na COVID PORTÁLU.

Uznávání certifikátů o provedeném očkování z jiných zemí

Pomoc s očkováním, certifikáty a cestovními náležitostmi

Očkovací portál občana

Doporučujeme, abyste  si před cestou z USA do Evropy ověřili u přepravující letecké společnosti  podmínky pro přijetí cestujících k přepravě a pro tranzit na přestupních letištích. Základní přehled aktuálně platných pravidel vstupu osob do jednotlivých zemí světa je k dispozici na webu IATA po kliknutí na mapu země, která vás zajímá.

 

Pokud se u vás po návratu projeví jakékoliv příznaky počínajícího infekčního onemocnění, jako je zejména zvýšená teplota, kašel, dušnost, zažívací obtíže, ztráta čichu, celková slabost, neprodleně oznamte tuto skutečnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem svému ošetřujícímu lékaři. 

Po návratu do ČR nezapomeňte zrušit registraci v aplikaci DROZD.

Aktuální podmínky pro vstup ze zahraničí do ČR lze vyhledat na webu Ministerstva vnitra ČR. Dotazy k podmínkám vstupu z ciziny na území ČR lze zasílat na e-mailovou adresu MV ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz. Pro telefonické dotazy slouží telefonní informační linka: +420 974 801 801. Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví platné od 23.8.2021 naleznete na webových stránkách tohoto ministerstva.

Aktuální opatření v souvislosti s COVID-19, platná při pobytu na území ČR, se zveřejňují na webu Ministerstva zdravotnictví ČR. Dotazy ke COVID-19 a očkování zodpovídá informační linka ke koronaviru na tel. čísle +420 226 20 1221, případně můžete využít email Ministerstva zdravotnictví veřejnost@mzcr.cz. Více informací k očkovacímu certifikátu naleznete zde: Uznávání certifikátů o provedeném očkování z jiných zemí – Aktuální informace o COVID-19 (mzcr.cz) 

Informace k cestování naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

V USA je základním zdrojem informací o testování portál amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (Centers for Disease Control and Prevention - CDC). Dle stanoviska CDC by se testování mělo provádět jen dle stanovených priorit. V každém státě dále platí upřesňující pravidla - víz článek  COVID-19: ZDRAVOTNÍ PÉČE V USA.